Lägre räntor ger revanschläge för fastighetsaktier

Fastighetssektorn står inför en potentiell återhämtning med starka balansräkningar och attraktiva värderingar som lockar investerare. Sektorn har haft det tufft på börsen, men visar tecken på stabilitet och tillväxt inom fastighetsvärden och hyresintäkter. Detta enligt en genomgång som Aktiellt gör av börsens fastighetsbolag.
- Attraktiva värderingar och stärkt ekonomi för fastighetsbolagen
- Lägre räntor skapar bättre refinansieringsmöjligheter
- Ökad aktivitet inom fastighetssektorns projekt och förvärv
Enligt Aktiellt har fastighetsbolagen börjat återhämta sig efter en period av svag utveckling. Med stärkt ekonomi och begränsad exponering mot tullar ser sektorn ut att gå mot ljusare tider. Trots att fastighetsbolagen inte är immuna mot börsens svängningar, är de fördelaktigt positionerade för tillväxt.
Stabilitet och tillväxt inom fastighetsvärden
Enligt analyshuset Kepler Cheuvreux har fastighetsvärdena stabiliserats och till och med visat på svagt stigande tendenser. Denna utveckling stöds av en måttlig BNP-tillväxt och god tillgång på finansiering. Hyresintäkterna förväntas fortsätta öka, särskilt inom bostadssektorn där uthyrningsgraderna är höga.
Den genomsnittliga uthyrningsgraden för alla fastighetsbolag som Kepler Cheuvreux följer är 93 procent. I topp ligger Prisma Properties med 98 procent, och i botten Corem med 86 procent. - Kepler Cheuvreux
Även om kontorshyror i centrala Stockholm påverkas av trender som distansarbete, håller de sig stabila. Däremot är vakansgraderna i Kista relativt höga. Många fastighetsbolag ser nu möjligheter för tillväxtfrämjande förvärv och projekt tack vare förbättrade balansräkningar.
Lägre räntor ger fördelar
De sänkta styrräntorna från Riksbanken, nu på 2,25 procent, ger fastighetssektorn en fördel genom billigare refinansieringsmöjligheter. Även om långa räntor kan stiga på grund av internationella faktorer, såsom Tysklands satsningar, förblir obligationsmarknaden stark. Detta erbjuder attraktiva marginaler för låntagare.
Favoriter inför rapportsäsongen
Inför den kommande rapportsäsongen lyfter Aktiellt fram Castellum, Balder och Catena fram som storbolagsfavoriter. Bland mindre bolag pekas Emilshus, Logistea och Neobo ut som intressanta alternativ. Rekommendationerna har justerats för vissa bolag, vilket indikerar förtroende för deras framtida prestationer.