Bokslutskommuniké 2024 för SaveLend Group AB - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Bokslutskommuniké 2024 för SaveLend Group AB

SaveLend Group AB redovisar idag sin bokslutskommuniké för 2024.

I denna rapport har faktureringsplattformen separerats från koncernen redovisningsmässigt. Faktureringsplattformens resultat presenteras under 'Resultat av tillgångar som hålls till försäljning' i 'Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat för perioden' samt i 'Not 2 Specifikation av tillgångar & skulder till försäljning'. Samtliga siffror, med undantag för nettoresultat och resultat per aktie, härrör därmed endast från sparplattformen. Belopp inom parentes avser sparplattformen under samma period föregående år.

Fjärde kvartalet 1 oktober- 31 december 2024

  • Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 26,5 MSEK (31,7 MSEK).
  • EBITDA uppgick till -4,8 MSEK (-8,6 MSEK).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -7,8 MSEK (-14,2 MSEK).
  • Nettoresultatet uppgick till -2,3 MSEK (-4,8 MSEK).
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,14 SEK (-0,11 SEK).

Perioden 1 januari - 31 december 2024

  • Nettoomsättningen för perioden uppgick till 111,8 MSEK (129,2 MSEK).
  • EBITDA uppgick till -7,4 MSEK (-10,9 MSEK).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -21,4 MSEK (-27,2 MSEK).
  • Nettoresultatet uppgick till -18,9 MSEK (-14,2 MSEK).
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,40 SEK (-0,22 SEK).

Händelser under fjärde kvartalet

  • SaveLend Group AB:s dotterbolag Billecta AB ingick i oktober 2024 ett direkt avtal med Sveriges läkarförbund om fortsatt medlemsfakturering. Avtalstiden uppgår till 36 månader.
  • SaveLend Group ingick i november en icke-bindande avsiktsförklaring avseende försäljning av samtliga aktier i det helägda dotterbolaget Billecta AB och gick in i en due diligence-process med en potentiell köpare, vilket dock inte ledde till någon affär.
  • SaveLend Group kommunicerade i december 2024 att man rekryterat Karl Tigerhielm som Head of Real Estate, med anställningsstart i januari 2025.

Händelser efter kvartalets utgång

  • Valberedningen i SaveLend Group AB föreslog i januari 2025 Håkan Nyberg som ny styrelseordförande, då sittande ordförande Bo Engström samt styrelseledamot Johan Roos avböjt omval.
  • SaveLend Group AB:s dotterbolag Billecta AB ingick i januari 2025 ett strategiskt partnerskap med Lime Technologies Sweden AB, en ledande leverantör av moderna verktyg för kundrelationer med särskilt fokus på fastighetsbranschen.
  • SaveLend Group AB genomförde i januari 2025 en försäljning av cirka 22 % av aktierna i Billecta. Köpeskillingen uppgår till cirka 22 MSEK och bidrar med en positiv resultateffekt om cirka 11 MSEK för SaveLend Group. Som en följd av transaktionen begärde Johan Roos utträde ur SaveLend Groups styrelse för att fokusera på uppdraget som styrelseordförande i Billecta AB.
  • SaveLend Group AB och NordIX AG ("NordIX") kom i februari 2025 överens om att ytterligare utöka samarbetet. Under 2025 kommer NordIX att investera minst motsvarande 115 MSEK i de svenska konsumentkrediterna.


VD-ord
2024 har varit ett år av omställning och strategiska förändringar för SaveLend Group. Med ett tydligt fokus på lönsamhet och effektivitet har vi fortsatt att stärka vår affär, samtidigt som vi anpassat oss till förändrade marknadsförutsättningar. Vi har genomfört viktiga strukturella förändringar och ökat andelen företagsrelaterade krediter på plattformen. Samtidigt har vi fortsatt arbetet med att skapa en mer resurseffektiv organisation och positionerat oss för framtiden.

Makroläget och dess påverkan
Det ekonomiska klimatet fortsätter att förändras och vi ser positivt på Riksbankens beslut att fortsätta sänka räntan. Det, i sin tur, påverkar sparbeteenden och kapitalflöden. Med ett lägre ränteläge ser vi möjligheter för ökad kapitaltillväxt på vår plattform. Dessutom stärks vår konkurrenskraft, då SaveLend Fast blir ett allt mer attraktivt alternativ när bankerna sänker sina sparräntor.

Mot ett renodlat SaveLend Group
Den strategiska översynen avseende fakturerings-plattformen inleddes då vi kunde konstatera att de intäkts- och kostnadssynergier som en gång funnits mellan sparplattformen och faktureringsplattformen inte längre är betydande. Översynen har föregåtts av ett långsiktigt arbete med att göra faktureringsplattformen autonom i förhållande till SaveLend Groups övriga verksamhet. Genom att renodla verksamheterna inom SaveLend Group blir det tydligare för alla vad SaveLend Group är och vilka våra främsta mål är. En avyttring kommer också leda till att vi kan ta tillvara de möjligheter som med största sannolikhet kommer att uppstå till följd av förändrade regulatoriska förutsättningar. Det är därför glädjande att vi nu, genom en första avyttring om 22 % av aktierna i Billecta AB, har tagit ett första steg i denna renodling av SaveLend Group. Försäljningen ger en positiv resultateffekt om cirka 11 MSEK och positivt kassaflöde om cirka 22 MSEK under Q1 2025. Genom affären har externa personer med relevant branscherfarenhet liksom personal och nyckelpersoner i Billecta knutits till verksamheten. Detta stärker förtroendet för Billecta och därmed möjligheterna att få så bra betalt som möjligt för resterande del.

Målsättningen är fortsatt att avyttra hela Billecta under 2025. Deltransaktionen ger SaveLend Group alltjämt rätten att sälja 100 % av aktierna om någon intressent så skulle önska. Samtidigt har köparen av de 22 % i Billecta AB också möjlighet att köpa resterande 78 % till en värdering om 140 MSEK för 100 % av aktierna fram till halvårskiftet 2025. Därefter ökar värderingen med 1 % per månad och vid utgången av 2025 förfaller den rätten.

Förändringar i redovisningen till följd av avsikten att avyttra faktureringsplattformen Billecta
Våra rörelsesegment, med affärsområdena sparplattformen och faktureringsplattformen, har tidigare varit vårt sätt att tydliggöra de olika verksamhetsbenen och internt fördela kostnader för bolagen i koncernen. I och med avyttringen av faktureringsplattformen och vår målsättning att sälja resterande del, har vi redovisningsmässigt separerat faktureringsplattformen från koncernen i enlighet med kraven i IFRS 5. Siffrorna i denna rapport är därför inte direkt jämförbara med tidigare rapporter, men samtliga perioder i rapporten redovisas utifrån dessa premisser.

Resultatet
Kvartalets nettoomsättning är i linje med föregående kvartal och sett till helåret är nettoomsättningen 14 % lägre än föregående år. Den minskade omsättningen vi har sett under 2024 är en direkt effekt av en lägre utlåningsvolym. Detta beror både på det pågående arbetet med att ytterligare förbättra kvaliteten i de krediter som tillhandahålls på plattformen och på vårt målmedvetna arbete med att öka andelen företagskrediter. Det finns en naturlig tröghet mellan implementering och resultat när det kommer till kreditregler och modeller. Sedan sommaren ser vi en väldigt positiv trend på tidiga mätvärden, vilket gör att vi nu kan börja skala upp volymerna på ett kontrollerat sätt.

Tittar vi på kostnadssidan så är jag mycket nöjd med det arbete vi genomfört under året. Vi förbättrar EBITDA med 3,8 MSEK jämfört med fjärde kvartalet föregående år och med 3,5 MSEK sett till helåret. Marknadsföringskostnader och direkta kostnader, vilket inkluderar anskaffnings-kostnader för låneförmedlingen, har minskat med nästan 13 MSEK under 2024, jämfört med föregående år. Övriga externa kostnader är ner cirka 6 MSEK och har nu stabiliserats på en mer normal nivå, och personalkostnaderna har minskat med 4 MSEK jämfört med föregående år. Vi har därmed minskat kostnaderna mer än vi tappat i intäkt, vilket är ett utmärkt betyg för vårt effektiviseringsarbete. Till följd av minskade personalkostnader har vi också lägre aktiverat arbete för egen räkning i år jämfört med föregående år, vilket leder till att EBITDAC (EBITDA exklusive aktiverat arbete) har förbättrats med 5 MSEK jämfört med föregående år.

Som en följd av vårt fortsatta effektiviseringsarbete har vi ett antal engångseffekter under fjärde kvartalet som tillsammans till stor del förklarar negativt EBITDA. Vi har bland annat sett över periodiseringar av kostnader, vilket resulterat i periodiseringseffekter på 1,3 MSEK mer i marknadsföring under kvartalet. Vi har även en del uppsägningslöner som belastar kvartalet. Jämför vi med samma kvartal året innan har vi trots detta minskat den totala kostnadsmassan för Q4 med nästan 9 MSEK. Justerat för detta och med full effekt av anpassningar av personalstyrkan, som slår igenom under Q1 2025, har vi nu en kostnadskostym som är bättre anpassad för verksamheten framåt.

Lagrådsremissen och vårt strategiska vägval
I januari presenterade regeringen lagrådsremissen om stärkt konsumentskydd på kreditmarknaden. Förslaget innebär att endast banker och kreditmarknadsbolag kommer att få bedriva och förmedla konsumentkrediter efter juli 2026. Detta påverkar de cirka 70 aktörer som idag har tillstånd som konsumentkreditinstitut, där ett av våra dotterbolag ingår.

SaveLend Group har sedan lagförslaget först presenterades i maj 2024 vidtagit åtgärder för att framtidssäkra verksamheten. En av våra viktigaste strategier har varit att öka andelen företagsrelaterade krediter på plattformen, vilket redan har gett resultat i form av en kraftig ökning av nya företagskrediter under det senaste året. Denna satsning, tillsammans med vår befintliga intäktsmodell, innebär att vi har goda förutsättningar att fortsatt erbjuda en stark sparprodukt även om konsumentkreditverksamheten skulle upphöra efter halvårsskiftet 2026.

Samtidigt utvärderar vi parallellt med detta möjligheten för gruppen att ansöka om och erhålla ett tillstånd som kreditmarknadsbolag, för att kunna fortsätta tillhanda-hålla konsumentkrediter även efter juli 2026. SaveLend Groups bedömning är att en kreditmarknadsbolagsverksamhet framgångsrikt skulle kunna kombineras med den nuvarande sparplattformen. På så vis skulle spararna kunna erbjudas en osedvanlig bredd av investeringsmöjligheter – allt från sparkonton med statlig insättningsgaranti till högavkastande fastighetsinvesteringar. Samtidigt skulle kreditmarknadsbolagsverksamheten kunna bedrivas på ett effektivt och resurssnålt sätt. SaveLend Group ser därigenom att lagförslaget skapar en möjlighet att positionera sig som en unik och konkurrenskraftig aktör på den svenska sparmarknaden.

Satsning på projektfinansiering
Som en del av vår strategi att bredda och stärka vår kreditportfölj med inriktning mot företagslån gör vi en stor satsning på vår produkt Projektfinansiering under 2025. För att driva detta verksamhetsben har vi rekryterat Karl Tigerhielm som Head of Real Estate. Karl har lång erfarenhet av fastighetskrediter och kapitalanskaffning och kommer att spela en central roll i att skala upp vår verksamhet inom fastighetsfinansiering.

Intresset för Projektfinansiering på plattformen har ökat stadigt, och vi ser en stark efterfrågan från våra investerare. Vår målsättning är att skapa en attraktiv och konkurrenskraftig finansieringslösning som gynnar både investerare och låntagare. Att stärka vår position inom denna sektor är ett naturligt steg i vår utveckling och en viktig del av vår strategi för att utöka företagskrediterna på sparplattformen.

Halvårsrapportering & trading updates
För att effektivisera resursanvändningen övergår vi från kvartalsrapportering till halvårsrapportering från och med 2025. Vi kommer dock att komplettera med trading updates för de kvartal som inte rapporteras enligt nuvarande format. Detta gör det möjligt för oss att fokusera mer på verksamhetens långsiktiga strategiska utveckling samtidigt som vi bibehåller hög transparens. Genom att minska den administrativa belastningen frigör vi resurser som kan användas för att ytterligare stärka vår affär och skapa värde för våra aktieägare.

Framåtblick
Vi var många som hoppades att 2024 var året då konjunkturen skulle vända men det visade sig att lågkonjunkturen skulle bita sig fast. Så här i efterhand är jag glad att vi tidigt under 2024 valde att under året jobba mot en effektivare organisation, med ökad kostnadsmedvetenhet och ett ökat fokus på långsiktigt kundvärde. Jag kan konstatera att vi nu har en affärsmodell och en kostnadskostym som är betydligt bättre anpassad för framtiden. Med fokus på lönsamhet och effektivitet har vi lagt en stabil grund för att under 2025 nå lönsam tillväxt.

Bifogade filer

Nyheter om SaveLend

Läses av andra just nu

Om aktien SaveLend

Senaste nytt