Bokslutskommuniké 2024
KVARTALET OKTOBER – DECEMBER 2024
- Nettoomsättningen minskade med 5 % till 830,3 Mkr (878,6). I US-dollar minskade nettoomsättningen med 6 %. För jämförbara enheter minskade nettoomsättningen med 10 % i kronor och 11 % i US-dollar.
- Orderingången ökade med 4 % till 906,8 Mkr (872,7) och i US-dollar ökade orderingången med 3 %. För jämförbara enheter var orderingången 2 % lägre än föregående år i kronor och 3 % lägre i US-dollar. Book to bill slutade på 1,09.
- EBITA minskade till 71,6 Mkr (119,0), motsvarande en EBITA-marginal om 8,6 % (13,5). EBITA har belastats med transaktionskostnader om 0,1 Mkr. Föregående år påverkades resultatet totalt positivt om 2,0 Mkr, avseende en upplöst tilläggsköpeskilling kopplat till förvärvet av Phase 3 Technologies samt transaktionskostnader. Kostnaderna för NCAB:s nya IT-plattform utgör 15 Mkr (1) vilket inkluderar avskrivningar.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 45,3 Mkr (85,5).
- Rörelseresultatet uppgick till 53,3 Mkr (103,8).
- Resultat efter skatt var 41,5 Mkr (67,2).
- Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,22 kr (0,36).
PERIODEN JANUARI – DECEMBER 2024
- Nettoomsättningen minskade med 12 % till 3 614,0 Mkr (4 087,8). I US-dollar minskade nettoomsättningen med 11 %. För jämförbara enheter minskade nettoomsättningen med 16 % i kronor och 15 % i US-dollar.
- Orderingången minskade med 1 % till 3 701,1 Mkr (3 750,8). I US-dollar minskade orderingången med 1 %. För jämförbara enheter minskade orderingången med 6 % både i kronor och US-dollar. Book to bill blev 1,02.
- EBITA minskade till 449,7 Mkr (646,9), motsvarande en EBITA-marginal om 12,4 % (15,8). EBITA har belastats med transaktionskostnader på 3,7 Mkr. Resultatet har belastats med ca 13 Mkr i kostnad för koncernens verksamhetsutvecklingskonferens som hålls vartannat år för alla medarbetare. Föregående år påverkades EBITA positivt av nettot mellan upplöst tilläggsköpeskilling och förvärvskostnader med sammanlagt 13,6 Mkr. Kostnaderna för det nya IT-systemet har belastat resultatet med 37 Mkr (27).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 354,2 Mkr (700,4).
- Rörelseresultatet uppgick till 386,1 Mkr (591,4).
- Avkastning på eget kapital uppgick till 18,3 % (31,9).
- Resultat efter skatt var 254,8 Mkr (403,9).
- Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,36 kr (2,16). Efter utspädning 1,36 kr (2,15).
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER OCH EFTER KVARTALET
- Den 10 oktober slutförde NCAB förvärvet av mönsterkortsverksamheten i DVS Global i Italien.
- Styrelsen föreslår en utdelning om 1,10 kr (1,10) per aktie att utbetalas i maj.
VD HAR ORDET
Fortsatt svag marknad i Europa, men positiva tecken i andra regioner
Det fjärde kvartalets nettoomsättning 2024 var svag för NCAB. Nettoomsättningen minskade framförallt relaterat till segment Europe, med de största försämringarna i Storbritannien, Benelux, Italien och Tyskland. Nettoomsättningen i det fjärde kvartalet var svag som en konsekvens av den låga orderingången under det tredje kvartalet, vilket ytterligare påverkades av den normala säsongsvariationen där kunder hellre vill ha leverans i januari än i december. I tillägg kom också några större order i det tredje kvartalet från försvarsindustrin med längre leveranstider, vilket inte bidrog till nettoomsättningen på kort sikt.
Ser vi till orderingången fanns dock förbättringar i marknaden under det fjärde kvartalet. Särskilt i Nordic och East såg vi en tydligt förbättrad orderingång och i North America var den stabil. Framgångar inom aerospace och defence bidrog till den positiva trenden, inte minst i Norden. Efterfrågan i segment Europe var fortsatt svag men vi kunde ändå notera en begynnande positiv utveckling i några av länderna. Fortsatt var dock flera av de stora marknaderna som Italien, Storbritannien och Tyskland präglade av en svag konjunktur inom tillverkningsindustrin.
Lönsamheten under det fjärde kvartalet påverkades negativt av den låga nettoomsättningen. Bruttomarginalen var fortsatt på en bra nivå dock med en viss negativ påverkan från de nya förvärven. Arbetet med integration av de förvärvade bolagen under andra halvåret fortskrider enligt plan och vi ser fram emot att under kommande år börja se positiva synergieffekter. Införandet av det nya affärssystemet har gått enligt plan och vi kan nu summera att vi har ca en tredjedel av bolagets omsättning på den nya plattformen.
Den totala mönsterkortsmarknaden förväntas växa under 2025 enligt Prismark*). Förutom fortsatt tillväxt inom aerospace och defence prognosticeras även bland annat industrisegmentet vända från kontraktion till expansion. Trots osäkerheterna i den globala handeln ser vi gradvis förbättrade marknadsförutsättningar i många länder i linje med makroekonomin. Dock är fortfarande ekonomin svag i de stora länderna i Europe vilket gör att vi förväntar oss svag inledning på 2025 i de marknaderna.
Det finns trots allt flera positiva signaler på marknaden. Vi såg tillväxt i orderingången i tre av fyra segment i fjärde kvartalet 2024. För helåret 2024 har vi bibehållit en god lönsamhet och har en stark finansiell position vilket ger oss tillförsikt när vi fortsätter investera i vår långsiktiga tillväxt och utvecklar ledarskap inom teknologi och hållbarhet. I tillägg till de organiska tillväxtmöjligheterna har vi fortsatt goda förvärvsdiskussioner.
*) ett konsultföretag för elektronikbranschen.
“ Vi fortsätter investera i vår långsiktiga tillväxt och utvecklar ledarskap inom teknologi och hållbarhet.”
Peter Kruk
VD och koncernchef NCAB Group AB
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor.
NCAB Group publicerar bokslutskommunikén för helåret 2024 på torsdag den 13 februari klockan 07:30. Klockan 10:00 samma dag hålls en webbsänd telefonkonferens där vd och koncernchef Peter Kruk presenterar rapporten tillsammans med CFO Timothy Benjamin. Presentationen följs av en frågestund. Presentationen kommer att hållas på engelska. För den som önskar delta via webcasten gå in på denna länk: https://ncab-group.events.inderes.com/q4-report-2024
För den som önskar delta via telefonkonferens registrerar sig via länken nedan. Efter registreringen får man telefonnummer och ett konferens-ID för att logga in till konferensen. Via telefonkonferensen finns möjlighet att ställa muntliga frågor.
https://conference.financialhearings.com/teleconference/?id=5008284
FINANSIELL KALENDER
Årsredovisning 10 april 2025
Delårsrapport första kvartalet 25 april 2025
Bolagsstämma 8 maj 2025
Delårsrapport andra kvartalet 22 juli 2025
Delårsrapport tredje kvartalet 24 oktober 2025
Bokslutskommuniké 2025 13 februari 2026