W5 Solutions AB tecknar ett distributörs- och partneravtal med Inflatech s.r.o för Sverige och Finland.
![{newsItem.title}](https://storage.mfn.se/225fc758-152f-4102-a4ce-f3b96199a633/w5-robert-500.png)
Inflatech är en ledande designer och tillverkare av militära skenmål med kunder och användare runt om i världen inklusive flera Nato-länder.
Inflatech produkter används inom samtliga domäner; mark, luft och sjö och utvecklas i nära samarbete med slutanvändaren för att målen ska få rätt signaturer i motståndarens sensorer. Den säkerhetspolitiska utvecklingen i Europa har skapat en stor efterfrågan på kvalificerade skenmål med den utvecklade målprofil som Inflatech ger.
" Vi har inlett ett gemensamt program med Inflatech, och med deras kunskap och system ser vi dem som en viktig del av vår produktportfölj på grund av de ökande spänningarna i världen och det ökade behovet av militära skenmål", säger Robert Dahlqvist, Executive Vice President och försäljningschef för W5 Solutions.