Skanska förlänger servicekontrakt i UK för GBP 95M, varav GBP 27M, cirka 360 miljoner kronor, orderbokas i 4kv 2024
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Skanska förlänger servicekontrakt i UK för GBP 95M, varav GBP 27M, cirka 360 miljoner kronor, orderbokas i 4kv 2024

Skanska har tecknat en sjuårig kontraktsförlängning med Eastbury Park Limited för en rad drift- och underhållstjänster vid Northwoods militärhögkvarter i Hertfordshire, Storbritannien. Det totala värdet under kontraktets löptid uppgår till GBP 95M, cirka 1,3 miljarder kronor. Intäkterna för de första två åren, GBP 27M, cirka 360 miljoner kronor, kommer att inkluderas i orderingången för Europa för det fjärde kvartalet 2024.

Med utgångspunkt från Skanskas nuvarande tillhandahållande av förvaltning av faciliteterna vid Northwood (bestående av tekniska underhålls- och servicetjänster för hela fastigheten), förnyas nu de delar av tjänsterna som är föremål för en granskning med ytterligare sju år från november 2024.

Northwood HQ är ett brittiskt militärhögkvarter som även rymmer ett NATO-högkvarter. Cirka 2 000 personer arbetar på platsen och det finns boende för ungefär en tredjedel av personalstyrkan på basen.

Bifogade filer

20241204 UK servicekontrakt militärhögkvarterhttps://mb.cision.com/Main/95/4075449/3150061.pdf

Nyheter om Skanska

Läses av andra just nu

Om aktien Skanska

Senaste nytt