Sandvik vinner stor gruvutrustningsorder i Peru - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Sandvik vinner stor gruvutrustningsorder i Peru

Sandvik har erhållit en stor order avseende en gruvutrustningsflotta för underjordsdrift från det Peru-baserade gruvbolaget Compañia de Minas Buenaventura (Buenaventura). Ordern är värderad till cirka 320 miljoner kronor och bokades i det första kvartalet 2025.

Ordern omfattar lastare och borriggar som kommer att användas vid tre av Buenaventuras underjordsgruvor; El Brocal, Yumpag och Uchucchacua. Leveranser är planerade att påbörjas i det tredje kvartalet 2025 och fortsätta till och med första kvartalet 2026. Utöver utrustningsordern så kommer Sandvik att leverera reservdelar, komponenter, och underhållsservice under utrustningens livslängd.

— Vi är väldigt glada över att utöka vårt samarbete med Buenaventura och leverera en flotta av vår högproduktiva gruvutrustning. Vi ser fram emot att bidra till ökad produktivitet och säkerhet i deras verksamheter, säger Mats Eriksson, affärsområdeschef för Sandvik Mining and Rock Solutions.

Stockholm, 14 mars 2025

Sandvik AB

Bifogade filer

Sandvik vinner stor gruvutrustningsorder i Peruhttps://mb.cision.com/Main/208/4118931/3321282.pdf

Nyheter om Sandvik

Läses av andra just nu

Om aktien Sandvik

Senaste nytt