PolarCool anställer europeisk försäljningschef och accelererar expansionen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

PolarCool anställer europeisk försäljningschef och accelererar expansionen

Medicinteknikbolaget PolarCool AB (publ.) har rekryterat Tom Mockford i rollen som Chief Commercial Officer EU. I denna nyckelroll kommer Tom att ansvara för Bolagets pågående internationella expansion, med särskilt fokus på Europa.

I sin nya roll får Tom Mockford det övergripande ansvaret för PolarCools europeiska försäljningsorganisation och spela en central roll i Bolagets fortsatta expansion. Han kommer att leda arbetet med att etablera strategiska partnerskap med ledande europeiska idrottsklubbar, organisationer och ligor.

Tom har värdefull erfarenhet från försäljning av sportteknologi och medicinska innovationer och en gedigen akademisk bakgrund inom idrottsvetenskap, vilket är mycket relevant för i arbetet med PolarCools exapnsion. Han har ett starkt nätverk inom den europeiska sportindustrin, särskilt inom hjärnskakningssegmentet. Senast var han i en chefsroll för HITIQ, där han bidrog till utvecklingen av teknik för övervakning och diagnostisering av hjärnskakningar.

Tom har även framgångsrikt etablerat nya tekniska innovationer på den europeiska marknaden, bland annat Catapult Sports under 2010-talet, en teknologi som numera är standard inom professionell sport för att övervaka och förbättra idrottares prestationer. Utöver sina kommersiella meriter har han även medicinsk erfarenhet, bland annat hos Chelsea FC, där han under fyra år verkade som Sport Science Officer.

Tom Mockford kommenterar;

-Jag är stolt över att bli en del PolarCool i en tid där utvecklingen sker snabbt. Det är oerhört inspirerande att bidra till en innovativ, vetenskapligt och forskningsbaserad medicinteknisklösning som så avsevärt förbättrar återhämtningen efter hjärnskakningar. Spelarnas välbefinnande och prestation har varit kärnan i varje projekt jag har engagerat mig i. Jag ser fram emot att lyfta fram PolarCap® System inom den professionella idrottsindustrin. Där finns en potential att göra en betydande skillnad för idrottares säkerhet världen över.

PolarCools VD Erik Andersson kommenterar;

-Vi plan har varit att rekrytera en ny försäljningschef i början av 2025 för att öka vår försäljning i Europa. Jag är mycket imponerad av Toms akademiska bakgrund och meriter inom medicinteknik och försäljning. Hans breda kontaktnät inom fotboll och erfarenhet av liknande scale-up resor som den vi gör nu, kommer att vara mycket värdefullt för vårt team.

Tom Mockford tillträder rollen den 2025-02-27.

Bifogade filer

Pressmeddelande PolarCool 2025.02.25 - PolarCool anställer europeisk försäljningschef och accelererar expansionenhttps://mb.cision.com/Main/17612/4110482/3283032.pdf

Nyheter om PolarCool

Läses av andra just nu

Om aktien PolarCool

Senaste nytt