Kommuniké från extra bolagsstämma i Guard Therapeutics International AB (publ) den 6 mars 2025 och offentliggörande av preliminär tidsplan för företrädesemission
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Kommuniké från extra bolagsstämma i Guard Therapeutics International AB (publ) den 6 mars 2025 och offentliggörande av preliminär tidsplan för företrädesemission

Idag, den 6 mars 2025, hölls extra bolagsstämma i Guard Therapeutics International AB (publ). Nedan följer en sammanfattning av de beslut som fattades. Nedan följer också en preliminär tidsplan för den företrädesemission av aktier (”Företrädesemissionen”) som aviserats i bolagets pressmeddelande av den 17 februari 2025.

Beslut om emissionsbemyndigande

Stämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid ett tillfälle under tiden fram till nästa årsstämma, med företrädesrätt för bolagets aktieägare, besluta om nyemission av aktier. Nyemission ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om kvittning eller att teckning ska kunna ske med andra villkor. Bemyndigandet ska endast kunna utnyttjas för att genomföra Företrädesemissionen. Det totala antalet aktier som ska kunna emitteras med stöd av bemyndigandet ska rymmas inom aktiekapitalets gränser enligt den vid tidpunkten för emissionsbeslutet gällande bolagsordningen. Övriga emissionsvillkor ska bestämmas av styrelsen. 

Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av aktier till garanter

I syfte att möjliggöra nyemission av aktier som garantiersättning till de som ingått garantiförbindelser (”Garanterna”) för att säkerställa Företrädesemissionen, beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att för tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och med eller utan villkor om kvittning eller andra villkor, besluta om nyemission av aktier till Garanterna. Vid utnyttjande av bemyndigandet ska teckningskursen motsvara teckningskursen i Företrädesemissionen.

Syftet med bemyndigandet och skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att kunna genomföra nyemission av aktier som garantiersättning till Garanterna. Antalet aktier som ska kunna emitteras med stöd av bemyndigandet får sammanlagt högst uppgå till det totala antalet aktier som motsvarar den överenskomna garantiersättning som bolaget har att utge till Garanterna.

Preliminär tidsplan för Företrädesemissionen

Då samtliga villkor för genomförandet av Företrädesemissionen har uppfyllts avser styrelsen att besluta om Företrädesemissionen, med stöd av bemyndigandet från stämman, omkring den 10 mars 2025, varvid teckningsperioden beräknas löpa under två veckor under mars/april 2025. En mer detaljerad tidsplan kommer att presenteras i samband med offentliggörandet av styrelsens beslut om Företrädesemissionen.

Bolaget kommer att upprätta och publicera ett informationsdokument i den form som föreskrivs av bilaga IX i Prospektförordningen (EU) 2017/1129. Informationsdokumentet kommer att tillgängliggöras på bolagets hemsida innan teckningsperioden i Företrädesemissionen inleds.

Stockholm den 6 mars 2025

Guard Therapeutics International AB (publ)

Bifogade filer

Kommuniké från extra bolagsstämma i Guard Therapeutics International AB (publ) den 6 mars 2025 och offentliggörande av preliminär tidsplan för företrädesemissionhttps://storage.mfn.se/8e04d97e-eca0-4f46-b7d7-0d4d5275f70d/kommunike-fran-extra-bolagsstamma-i-guard-therapeutics-international-ab-publ-den-6-mars-2025-och-offentliggorande-av-preliminar-tidsplan-for-foretradesemission.pdf

Nyheter om Guard Therapeutics

Läses av andra just nu

Om aktien Guard Therapeutics

Senaste nytt