Kommuniké från extra bolagsstämma i Brandbee Holding AB
Brandbee Holding AB har idag den 31 januari 2025 haft en extra bolagsstämma på Strandvägen 7A. Totalt var 4 018 567 röster av 10 008 449 (40,15%) närvarande. Samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet.
Fastställande av antalet styrelseledamöter
Stämman beslutade att, för tiden fram till slutet av nästa årsstämma, ska bestå av tre styrelseledamöter utan styrelsesuppleanter.
Val och entledigande av ledamot och fastställande av styrelsearvode
Thomas Edselius och Stephan Knowles enteldigades som ledamöter och Tony Selin nyvaldes som ledamot. Beslutades att styrelsearvode om 25 000 kr ska utgå till Tony Selin från dagen för den extra bolagsstämman för tiden intill nästa årsstämma
Beslut om godkännande av närståendetransaktion enligt 16 a kap. ABL
Stämman godkände förvärv Å-Data Infosystem AB (556626-4890) och Itevo AB (559087-2171) från Mavshack AB. Å-data Infosystem AB och Itevo AB värderas till 12 miljoner kronor på kassa- och skuldfri basis justerat för normaliserat rörelsekapital. Köpeskillingen erläggs med en kontantdel på tre (3) miljoner kronor och en del om nio (9) miljoner kronor i Bolagets aktier. Aktiedelen kommer att erläggas genom en riktad emission till Mavshack med nio (9) miljoner nya aktier till en kurs om 1 SEK per aktier i Bolaget.
För mer information, vänligen kontakta:
Robert Jensen, styrelseordförande Brandbee Holding AB
[email protected]
Om Brandbee Holding AB
Brandbee Holding AB är ett investmentbolag som ursprungligen fokuserade på investeringar inom digital marknadsföring, men har nu även utvidgat sin portfölj till att inkludera utvinning av naturresurser. Genom att inkludera investeringar i gruvsektorn kan Brandbee dra nytta av potentiella avkastningar från råvaruindustrin, samtidigt som de fortsätter att stödja innovativa företag inom digital marknadsföring.
Brandbee Holding kombinerar nu kompetensen inom digital marknadsföring med en strategisk satsning på naturresurser, vilket skapar en stark och diversifierad investeringsprofil som kan möta olika marknadens behov och ekonomiska cykler.
Mer information om Brandbees investeringar finns på www.brandbee.com