Kancera signerar avsiktsförklaring med Recardio avseende licensiering av KAND567 och KAND145
- Kancera signerar avsiktsförklaring med det amerikanska biotechbolaget Recardio Inc., med avsikten att utlicensiera bolagets fraktalkinprogramet, inklusive läkemedelskandidaterna KAND567 och KAND145
- Recardios fas III-klara program dutogliptin och Kanceras fraktalkinprogram i fas II skapar ett specialty care-bolag med flera utvecklingsprojekt som kombinerar två av de mest konkurrenskraftiga projekten i sen klinisk fas för sjukdomsmodifierande intervention vid akut hjärtinfarkt
- Recardios fas III-studie med dutogliptin och Kancera fas IIb-studie med KAND567 planeras att starta under 2025 respektive 2026, med förväntade värdedrivande milstolpar under 2028
Kancera AB (publ) (Kancera) meddelar idag att bolaget har signerat en avsiktsförklaring med det amerikanska privata biotechbolaget Recardio Inc., (Recardio) med målsättningen att kombinera båda bolagens tillgångar och skapa ett specialty care-bolag med flera projekt i sen klinisk fas med fokus på kardiovaskulära sjukdomar. Enligt villkoren i avsiktsförklaringen avser Recardio att licensiera läkemedelskandidaterna KAND567 och KAND145 från Kancera. Betalning och struktur för ett sådant licensavtal är ännu inte fastställda. Inom ramen för avsiktsförklaringen kommer bolagen att utvärdera de slutliga avtalsvillkoren för den potentiellt gemensamma verksamheten, inklusive finansieringsalternativ.
Kancera och Recardio har kommit överens om att utvärdera en sammanslagning av bolagens tillgångar och resurser genom en transaktion där Recardio inlicensierar KAND567 och KAND145. Som ett resultat av transaktionen kommer Recardios projektportfölj bestå av två konkurrenskraftiga kliniska utvecklingsprojekt i sen fas för sjukdomsmodifierande intervention vid akut hjärtinfarkt.
“Det finns en mycket stark affärsmässig logik bakom den här transaktionen, då båda bolagen har utvecklingsprojekt i sen klinisk fas mot akut hjärtinfarkt. Genom att kombinera våra tillgångar och resurser har vi möjlighet att bygga ett specialty care-bolag med en konkurrenskraftig projektportfölj och ”equity story” som skulle vara attraktiv för amerikanska och europeiska specialistinvesterare”, säger Peter Selin, VD på Kancera.
”Licensieringsavtalet med Kancera stödjer Recardios strategi att växa vår kardiometaboliska portfölj med ytterligare innovativa tillgångar i sen klinisk fas som kompletterar våra existerande program. Att kombinera flera tillgångar med olika verkningsmekanism, som Recardios dutogliptin för regenerering och KAND567 och KAND145 för immuncellsmodulering, skapar möjligheter för mer skräddarsydda behandlingsmetoder för behandling av olika kardiovaskulära och kardiometabola sjukdomar – ett område som saknat ny banbrytande innovation sedan flera årtionden”, säger Dr. Roman Schenk, styrelseordförande i Recardio Inc. ”Dessutom innebär en utökad kardiometabol projektportfölj, i kombination med Recardios erfarenhet av att ta prekliniska projekt snabbt och framgångsrikt in i sen klinisk utvecklingsfas, större kommersiella möjligheter på lång sikt”.
Kancera utvecklar de småmolekylära fraktalinblockerande läkemedelskandidaterna KAND567 och KAND145 för behandling av kardiovaskulära sjukdomar, initialt med fokus på behandling av akut hjärtinfarkt i högrisk-patienter (STEMI). I en fas IIa-studie har KAND567 påvisat förmågan att med hög precision modellera specifika immunceller, vilket har potential att reducera förekomsten av intramyokardiella blödningar i STEMI-patienter som genomgår kärlvidgningsingrepp och därigenom minska risken för skadliga kardiovaskulära händelser. Bolaget avser att avancera programmet och genomföra en fas IIb-studie, med planerad start under 2026.
Inom ramen för avsiktsförklaringen avser bolagen att genomföra en ingående utvärdering med målsättningen att skapa en verksamhet med gemensam styrning av bolagens tillgångar. Bolagen avser också att utvärdera nya gemensamma finansieringsmöjligheter.
”Ett partnerskap med Recardio skulle vara fördelaktigt för Kancera och dess aktieägare. Den generella situationen på kapitalmarknaderna för noterade bolag är alltjämt utmanande, men genom att kombinera våra ansträngningar tillsammans med Recardio i USA kan nya finansieringsmöjligheter öppnas upp och möjliggöra att vi kan ta vårt program in i nästa kliniska fas”, säger Erik Nerpin, styrelseordförande i Kancera.
Om Kancera AB (publ)
Kancera utvecklar en ny läkemedelsklass med anti-inflammatorisk effekt inom området kardiovaskulära sjukdomar. Aktien handlas på Nasdaq First North Premier Growth Market. FNCA Sweden AB är bolagets Certified Adviser.
För mer information, besök: www.kancera.com eller kontakta [email protected] / 08-5012 6080
Om Recardio Inc.
Recardio Inc. är ett life science-bolag i sen klinisk utvecklingsfas som fokuserar på att utveckla behandlingar av kardiovaskulära- och andra sjukdomar. Bolagets primära läkemedelskandidat, dutogliptin, är en DPP-IV hämmare som har påvisat kliniskt betydande effekter på olika kemokiner så som SDF-1, ett protein som har betydelse för reparation och regenerering av vävnaden efter en hjärtmuskelskada.
Recardio har erhållit godkännande från FDA och EMA att påbörja ett globalt pivotatl kliniskt fas III-program inom akut hjärtinfarkt. Programmet är planerat att starta under 2025 och möjliggör att ansöka om marknadsföringstillstånd i de större globala marknaderna. Recardio planerar att utveckla sin plattform för regenerativ medicin även mot andra kardiovaskulära sjukdomar. Bolaget har sitt huvudkontor i San Francisco, Kalifornien, med verksamhet i både USA och Europa.
För mer information, besök: http://www.recardio.eu/ eller kontakta [email protected]