Imint kommenterar insynshandel - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Imint kommenterar insynshandel

IMINT Image Intelligence AB (Imint) vill informera om insynshandel i samband med att styrelseledamoten Öjvind Norberg minskar sitt innehav.

Öjvind Norberg har sedan drygt 15 år tillbaka varit den största privata delägaren i bolaget. Då Öjvind sedan ett antal år är pensionerad så finns det en önskan om att delvis trappa ner engagemanget. Öjvind har av denna anledning sålt en mindre del av sina Imint-aktier.

Öjvind Norberg kommenterar:

"Anledningen till att jag sålt av en mindre del av mina Imint-aktier är helt enkelt att jag sedan sju år tillbaka är pensionerad och nu vill satsa mer på min fritid och min familj. Jag har sedan drygt 15 år tillbaka, sedan bolaget grundades 2007, varit den största privata delägaren i bolaget. Jag tror fortsatt mycket på bolagets innovativa framtid - och jag är fortfarande en av de allra största privata delägarna."

Nyheter om Vidhance

Läses av andra just nu

Om aktien Vidhance

Senaste nytt