Fenix Outdoor International AG ÅTERKALLELSE AV BESLUT, FRÅN 2024-02-11, OM NEDSÄTTNING AV AKTIEKAPITALET
ÅTERKALLELSE AV BESLUT, FRÅN 2024-02-11, OM NEDSÄTTNING AV AKTIEKAPITALET
SVE
Styrelsen har beslutat att återkalla sitt beslut om genomförande av kapitalnedsättningen som fattades vid den extra bolagsstämman den 11 februari 2025 och, i bolagets intresse, avstå från att genomföra kapitalnedsättningen.
De 112 898 aktier som var tänkta för kapitalminskning kommer att användas för förvärvet av Devold som offentliggjordes samtidigt med detta pressmeddelande.
Denna rapport innehåller information som Fenix Outdoor International AG är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande kl. 08.30 den 4 mars 2025.
För ytterligare information kontakta
Thomas Lindberg, CFO
+46 703 33 17 63
Bilaga
