Fastställande av aktiekurs och antal aktier för betalning av den slutgiltiga tilläggsköpeskillingen av dotterbolag
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Fastställande av aktiekurs och antal aktier för betalning av den slutgiltiga tilläggsköpeskillingen av dotterbolag

Stockholm - 2025-04-09

I enlighet med det fastställda utfallet av den slutgiltiga tilläggsköpeskillingen för förvärvet av W&IT Solutions AB uppgår ersättningen för den andra och sista mätperioden till 1,5 MSEK. Denna tilläggsköpeskilling kommer att erläggas i sin helhet genom nyemitterade aktier i PixelFox.

Priset per aktie har beräknats till 0,84 SEK, baserat på en 30 dagars VWAP mellan 20 februari 2025 och 2 april 2025. Antalet nyemitterade aktier för betalningen uppgår således till 1 785 714.

Den slutgiltiga tilläggsköpeskillingen är därmed fullt reglerad i och med denna emission.

Antalet nya aktier 1 785 714 st
Totalt antal aktier efter emission 36 318 531 st
Aktiekapital efter emission 1 634 333,9055 SEK

För ytterligare information vänligen kontakta:
Robin Bäcklund
Verkställande Direktör
PixelFox AB (Publ)
[email protected]

PixelFox AB (publ)
PixelFox AB (publ) affärsidé är att driva, utveckla och förvärva tjänster och bolag inom e-handel, SaaS, retail och industri och Bolagets vision är att bli en ledande aktör inom sina respektive nischer.

Bifogade filer

Nyheter om PixelFox

Läses av andra just nu

Om aktien PixelFox

Senaste nytt