Enorama Pharma AB (publ) utser Claes Eliasson till tillförordnad CFO
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Enorama Pharma AB (publ) utser Claes Eliasson till tillförordnad CFO

Enorama Pharma AB ("Enorama Pharma" eller "Bolaget") meddelar idag att Claes Eliasson utsetts till tillförordnad Chief Financial Officer (CFO) i Bolaget. Claes Eliasson tillträder rollen som tillförordnad CFO för Enorama Pharma med omedelbar verkan medan Bolaget fortsatt söker efter en permanent CFO-lösning.

Claes Eliasson har mer än 30 års bred erfarenhet av företagsledning och ekonomi med en kandidatexamen från Handelshögskolan i Stockholm. Claes Eliasson har tidigare innehaft uppdrag både som VD, CFO och styrelseledamot i olika bolag.

“Jag är väldigt nöjd och glad över att vi fått in Claes som tillförordnad CFO. Hans erfarenhet och kompetens blir en stor tillgång för Enorama i vår fortsatta utveckling och tillväxt.” säger Daniel Schröder, VD för Enorama Pharma.

KONTAKT

Enorama Pharma AB (publ)

Daniel Schröder, VD

[email protected]

Södra Förstadsgatan 1, 211 43 Malmö

www.enorama.se

Enorama Pharma AB är noterat på Nasdaq First North Growth Market.

Bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ): +46 (0)73 856 42 65, [email protected].

OM ENORAMA PHARMA

Enorama Pharmas mål är att bli en ledande global leverantör av konsumentvänliga nikotinersättningsprodukter. Affärsidén är att utveckla och sälja såväl medicinska tuggummin som icke-medicinska, tobaksfria nikotinprodukter och erbjuda dessa både som Private Label och under egna varumärken. För mer information, besök www.enorama.se.

Nyheter om Enorama Pharma

Läses av andra just nu

Om aktien Enorama Pharma

Senaste nytt