Boliden Q4 2024: Framtidssäkring av Boliden – Annonserat förvärv, förbättrat resultat och starkt kassaflöde
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Boliden Q4 2024: Framtidssäkring av Boliden – Annonserat förvärv, förbättrat resultat och starkt kassaflöde

“Under det sista kvartalet av det första århundradet av Bolidens verksamhet visar vi återigen att vi har en grundläggande stabilitet inom båda våra affärsområden. Bland våra gruvor är den allmänna utvecklingen särskilt positiv i Bolidenområdet och Garpenberg. Av våra smältverk är det återigen våra finska enheter som visar på den största styrkan.” – Mikael Staffas, VD och koncernchef

Finansiell utveckling             

  • Försäljningsintäkter: 25 785 (20 754) MSEK
  • Rörelseresultat: 4 098 (2 096) MSEK
  • Rörelseresultat exkl. PIR*: 3 814 (2 017) MSEK
  • Fritt kassaflöde: 4 264 (1 663) MSEK
  • Resultat per aktie: 10,95 (6,06) SEK

*Process Inventory Revaluation = omvärdering av processlager

Viktiga händelser

  • Fritt kassaflöde var 4 264 (1 663) MSEK delvis tack vare frigjort rörelsekapital
  • Priser och villkor bidrog positivt
  • Högre volymer inom både Gruvor och Smältverk jämfört med fjärde kvartalet 2023
  • Upprampning av gruvproduktionen i Tara
  • Dammprojektet i Aitik är avslutat och expansionsprojektet i Odda närmar sig slutfasen
  • Stark produktion inom Smältverk, särskilt i Harjavalta och Kokkola
  • Avtal om att förvärva gruvorna Neves-Corvo och Zinkgruvan från Lundin Mining
  • Styrelsen föreslår att den ordinarie utdelningen för år 2024 ställs in i syfte att minska den föreslagna nyemissionen med motsvarande belopp


Kvartalsrapporten presenteras via webcast/telefonkonferens torsdagen den 6 februari kl. 09.30 (CET). Information finns tillgänglig på www.boliden.com.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Olof Grenmark
Chef Investerarrelationer
+46 70 291 57 80
[email protected]

Denna information är sådan information som Boliden AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom chefen för Investor Relations försorg, för offentliggörande den 6 februari 2025, klockan 07.45 CET.

Bifogade filer

Nyheter om Boliden

Läses av andra just nu

Om aktien Boliden

Senaste nytt