Bokslutskommuniké 1 januari till 31 december 2024 - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Bokslutskommuniké 1 januari till 31 december 2024

Ett utmanade år utan tillväxt och med svag lönsamhet

Oktober - december

  • Omsättning perioden 14,6 MSEK (14,2) +2,8%
  • EBITDA 1,2 MSEK (2,2) -45,5%

Januari – december

  • Omsättning 49,1 MSEK (49,4) -0,6%
  • EBITDA 0,5 MSEK (3,2) -84,4%


Exalt AB (publ)

Bokslutskommuniké 2024

BildRNSK.jpg

Ett utmanade år utan tillväxt och med svag lönsamhet

 

Oktober - december

  • Omsättning perioden 14,6 MSEK (14,2) +2,8%
  • EBITDA 1,2 MSEK (2,2) -45,5%

 

Januari – december

  • Omsättning 49,1 MSEK (49,4) -0,6%
  • EBITDA 0,5 MSEK (3,2) -84,4%

 

 

 

Bokslutskommuniké 1 januari till 31 december 2024

 

Fjärde kvartalet i siffror

  • Nettoomsättningen uppgick till 14,6 MSEK (14,2) MSEK
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 1,2 MSEK (2,2) MSEK
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 1,2 MSEK (2,2) MSEK
  • Periodens resultat uppgick till 1,1 MSEK (-0,4) MSEK
  • Resultat per aktie uppgick till 0,02 (0,04) SEK
  • Likvida medel uppgick per den 31 december till 1,6 MSEK (2,8) MSEK
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 1,1 (2,2) MSEK

 

Helåret i siffror

  • Nettoomsättningen uppgick till 49,1 (49,4) MSEK
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 0,5 (3,2) MSEK
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 0,4 (3,1) MSEK
  • Periodens resultat uppgick till 0,0 (2,6) MSEK
  • Resultat per aktie uppgick till 0,00 (0,05) SEK
  • Likvida medel uppgick per den 31 december till 1,6 (2,8) MSEK
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 0,2 (2,9) MSEK

 

Viktiga händelser under kvartalet  

• Exalt vinner kontrakt värt 4.5 Mkr i fastighetssektorn
• Sundbybergs Stadsnät förnyar 3 årigt ramavtal med Exalt värt 4,8 Mkr
• Exalt etablerar kontor i Malmö

 

Händelser efter periodens utgång

• Exalt tecknar 3 årigt ramavtal med ledande Telekom operatör, ordervärde upp till 11 Mkr årligen
• Tillväxtföretag inom elektrifiering anlitar Exalt för nätverksinstallation i sitt nya kontor, ordervärde 2,1 mkr

 

Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2024.

 

Siffror.png


 

VD:s kommentar för helåret

 

 

2024 var inledningsvis under första halvan ett tufft år för Exalt där vi genomfört stora förändringar för att möta den ekonomiska utmaning verksamheten hade under början på året med krympande omsättning och dålig lönsamhet. Förändringarna inkluderade avveckling av en olönsam konsultverksamhet, ett förtydligande av vårt erbjudande Robusta Nätverk & Säker Kommunikation och en satsning på försäljning med en geografisk expansion till Uppsala och Malmö.

Resultatet av arbetet kan skönjas under för fjärde kvartal där intäkterna växte jämfört föregående år och med lönsamhet för första gången under året. Fjärde kvartalet är normalt Exalts starkaste kvartal, så även 2024 där intäkterna var på en ny högsta nivå trots en påverkan av jul och nyårsledighet. Tillväxten kommer från båda affärsområdena där Operatörs- & Fastighetsnät växer med enskilda kundprojekt medan affärsområde IT Drift & Design ökar sina månatliga serviceintäkter kompletterat med produktförsäljning till godmarginal. Under tredje och fjärde har Exalt också deltagit med senior teknisk personal i flera större kundprojekt som expertresurser rmed hög beläggningsgrad.

Kostnadsnivån i verksamheten stabiliserades också under fjärde kvartalet då engångskostnader relaterade till förändringsarbetet tagits under andra och tredje kvartalet då vi ser att kostnadsbesparingar givit resultat, ett arbete som kommer fortsätta under 2025.Kassaflödet har varit svagt under året jämfört föregående år som konsekvens av det svaga resultatet där vår likviditet per 31 december också påverkades negativt av att vissa större kunders betalningar inkom efter nyårshelgen.

Affärsmässigt avslutades årets sista kvartal med positiv respons från marknaden, Exalt fick förnyat förtroende från Sundbybergs Stadsnät med ett nytt 3 årigt ramavtal för Installation och Fiberarbeten värdet till minst 4,8 Mkr under perioden. Vår satsning mot Fastighetssektorn gav oss ett projekt för att bygga om datahallar och huvudnoder i Kista värdet till 4,5 Mkr under 2024 och 2025.

Summeringen av 2024 blir att Exalt lyckats ta sig igenom ett svårt och utmanade år, att året avslutades positivt när intäkterna växteunder lönsamhet. Min förhoppning är att marknadsläget är fortsatt positivt under 2025 och att vi kan växa med lönsamhet underåret vilket är vår viktigaste målsättning. Exalt kommer fortsätta utveckla erbjudandet Robusta Nätverk & Säker Kommunikation med nya tjänster och produkter på till nya kunder i hela Sverige.

Johan Rockström
VD Exalt AB (publ)
Skapad

 

 

Kort om Exalt AB (publ)

Exalt erbjuder produkter och tjänster för alla typer av nätverk för ett digitalt hållbart samhälle, mobiltelefoninät, fibernät,fastighetsnät, wifi och radionät inklusive 5G där Exalt designar, installerar och tillhandahåller drift och underhåll av nätverken för våra kunder.
Våra kunder i den privata sektorn är telekomföretag, fastighetsbolag och fastighetsförvaltning, logistikföretag och butikskedjorsamt privata vård- och
omsorgsföretag. I den offentliga sektorn arbetar vi med sjukhus och vårdcentraler, offentliga verksamheter som skolor och andra offentliga fastigheter samt de kommunala Stadsnäten i Sverige.

Med hög kompetens och lång erfarenhet inom kommunikationsinfrastruktur ser vi till
att kunder får ROBUSTA NÄTVERK och SÄKER KOMMUNIKATION.

Bolaget
är sedan 2005 noterat på Spotlight Stock Market (kortnamn EXALT).
För mer information, vänligen besök
www.exalt.se

 

För mer information, vänligen besök www.exalt.se

Koncernens.png

 

Definitioner

Nettoomsättning  

Intäkter avseende levererade tjänster och sålda varor eller i huvudverksamheten.

 

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA)

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar.

 

Rörelseresultat (EBIT) 

Resultat före finansiella poster och skatt.

 

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av omsättningen

 

Likvida medel

Kassa och banktillgodohavanden.

 

Soliditet  

Eget kapital som andel av totala tillgångar. Ger en bild av hur mycket av företagets tillgångar som finansierats med eget kapital och visar företagets betalningsförmåga på lång sikt.

 

Kassalikviditet

Omsättningstillgångar exklusive lager och pågående arbeten i procent av kortfristiga skulder.

 

Genomsnittligt antal anställda  

Beräknas som summan arbetad tid dividerat med normalarbetstid för perioden.

 

Resultat per aktie

Resultatet dividerat med antal aktier vid periodens slut.


 

Finansiell översikt

Oktober - december, 2024

Nettoomsättning

Nettoomsättningen uppgick till 14,6 (14,2) MSEK.

Rörelsekostnader

Rörelsens kostnader uppgick till 13,4 (12,0) MSEK för det fjärde kvartalet. 

Rörelseresultat

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 1,2 (2,2) MSEK, medan rörelse-

resultatet (EBIT) uppgick till 1,2 (2,2) MSEK.

 

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1,2 (2,2) MSEK motsvarande ett resultat per aktie om 0,02 (0,04) SEK.

 

Helår, 2024

Nettoomsättning

Nettoomsättningen uppgick till 49,1 (49,4) MSEK för helåret.

Rörelsekostnader

Rörelsens kostnader uppgick till 48,7 (46,3) MSEK för helåret.

Rörelseresultat

Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 0,5 (3,2) MSEK, medan rörelse-

resultatet (EBIT) uppgick till 0,4 (3,1) MSEK.

 

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 0,0 (2,6) MSEK motsvarande ett resultat per aktie om 0,00 (0,05) SEK.

 

Finansiell ställning och investeringar

Totala tillgångar uppgick per den 31 december till 20,7 (21,1) MSEK.

Likvida medel uppgick per den 31 december till 1,6 (2,8) MSEK.

De långfristiga lånen uppgår per den 31 december till 2,9 MSEK och de kortfristiga lånen till 1,9 MSEK.

Bokförd uppskjuten skattefordran uppgick per den 31 december 2024 till 2,8 MSEK vilket vid maximal möjlighet till nyttjande och 20,6% schablonskatt motsvarar 13,8 MSEK i resultat.

 

Medarbetare

Antal anställda uppgick per den 31 december till 37 personer, jämfört med 34 personer vid utgången av motsvarande periodföregående år.

Principer för delårsrapportens upprättande

Koncernredovisningen för Exaltkoncernen har upprättats i enlighet med årsredovisnings-lagen. Samma redovisningsprinciper,definitioner avseende nyckeltal och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen både för koncernen ochför moderbolaget. Koncernen tillämpar årsredovisningslagen och bokförings-nämndens allmänna råd 2012:1 (K3) vid upprättandet avfinansiella rapporter. Att upprätta rapporter i överensstämmelse med bokförings-nämndens allmänna råd 2012:1 (K3) kräver användning av en del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vidtillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa ellersådana områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen utgörs av prövning avnedskrivningsbehov och värdering av underskott.

 

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Bolagets verksamhet är föremål för risker som helt eller delvis ligger utanför bolagets kontroll och som kan inverka på omsättningoch resultat. Bolagets likviditet är självfallet helt beroende av utfallet från vidmakthållandet av befintliga affärer, hur vunna affärerutfaller samt det operativa genomförandet. Styrelsen och ledningen arbetar kontinuerligt, både med befintliga och tilltänkta nyafinansierings-lösningar. Bland riskerna finns i övrigt framför allt projektförseningar, obestånd hos kunder
och leverantörer somändrade politiska beslut.

 

Granskning av revisor

Denna delårsrapport har inte granskats av bolagets revisor.

 

Aktien

Exalt AB (publ) handlas på Spotlight Stock Market.

Exalt AB (publ)

Christer Ljungberg
Styrelseordförande

Robert Erlandsson
Styrelseledamot

Helena Forsmark
Styrelseledamot

Fredrik Armandt
Styrelseledamot

Johan Rockström
Verkställande direktör

Koncernens Resultaträkning.png

Koncernens balansräkning.png

Förändringar i eget kapital.png

Koncernens kassaflödesanalys.png

MR.png

Moderbolagets balansräkning.png

Rapporten finns tillgänglig på www.exalt.se under ”För investerare/regulatoriska dokument”

Finansiell kalender 2025

Årsredovisning och revisionsberättelse för räkenskapsåret 2024 kommer att offentliggöras senast den 11 april 2025.

Årsstämma i bolagets lokaler i Solna: 2025-05-09
Delårsrapport kvartal 1: 2025-05-16
Delårsrapport kvartal 2: 2025-08-15
Delårsrapport kvartal 3: 2025-11-07
Delårsrapport kvartal 4 och Bokslutskommuniké 2025: 2026-02-20 (preliminärt datum)

Kontaktuppgifter

Frågor kring rapporten:

Johan Rockström
E-post: [email protected]

Exalt AB (publ)
Vretenvägen 12
171 54 Solna

Tel: 08 706 76 50
Web: www.exalt.se

Bifogade filer

Exalt AB - Bokslutskommuniké Exalt AB (publ) 2024 (2024-12-31)https://mb.cision.com/Main/11547/4108774/3276541.pdf

Nyheter om Exalt

Läses av andra just nu

Om aktien Exalt

Senaste nytt