Aktias Placeringsutsikt: Ett bra placeringsår förväntas, men osäkerhetsfaktorerna är mer omfattande än tidigare
Pressmeddelande
Aktia Bank Abp
30.1.2025 kl. 8.00
Aktias Placeringsutsikt: Ett bra placeringsår förväntas, men osäkerhetsfaktorerna är mer omfattande än tidigare
Utgångsläget för placeringsmarknaden 2025 ser ganska bra ut. Den ekonomiska tillväxten förväntas vara fortsatt stabil och inflationen närmar sig centralbankernas mål. På aktiemarknaden är värderingsnivåerna rimliga och på räntemarknaden är räntenivåerna fortfarande attraktiva. Osäkerheten ökar dock på grund av USA:s nya administration, vars åtgärder man tills vidare bara kan spekulera kring.
Enligt Aktias Placeringsutsikt är den globala ekonomiska tillväxten fortsatt stabil. Konsensusprognosen för den globala ekonomiska tillväxten för både innevarande och nästa år är 3,0 procent. Inflationen väntas sjunka mot slutet av året så att den närmar sig centralbankernas målnivå på cirka 2 procent.
Det ingår betydande risker i förväntningarna. USA:s nya administration har inlett med häftiga yttranden. Det är möjligt att Trump-yran följs av Trump-baksmälla. I värsta fall galopperar inflationen, den offentliga skulden ökar okontrollerat och centralbanken förlorar sin trovärdighet. I bästa fall levererar han det som ekonomin och placeringsmarknaden önskar och behöver.
”Det att Trump anses mäta sin framgång efter utvecklingen på aktiemarknaden skapar framtidstro. Om kurserna stiger är han nöjd, och då har de värsta scenarierna inte förverkligats”, summerar Aktias allokeringsdirektör Patrik Moring.
Förutsättningar för fortsatt uppgång på aktiemarknaden
Räntesänkningarna tillsammans med skattesänkningarna skapar ett gynnsamt klimat för amerikanska företag, och förra årets tillväxt på aktiemarknaden, som berörde en mycket snäv grupp företag, borde börja breddas. Även fördelarna med artificiell intelligens kommer att spridas till en bredare marknad på lång sikt.
”Vi menar att USA relativt sett är vinnare på marknaden. Det finns potential framför allt hos mindre, högkvalitativa amerikanska aktier, vars prissättning fortfarande är rimlig”, tror portföljförvaltare Anna-Liisa Rissanen.
I Europa upprätthålls osäkerheten av en inkonsekvent politik och geopolitiska utmaningar. Om den ekonomiska tillväxten hålls stabil och sakta gör en vändning till det bättre, och USA:s riktlinjer för importtullar inte realiseras, har Finland och Europa en stor avkastningspotential.
”De inhemska bolagen är i regel i god form och konkurrenskraftiga. Ett positivt sentiment kan snabbt sprida sig till ett stort antal aktier på en liten börs”, skriver Rissanen.
Aktia uppskattar att den totala avkastningen på den globala aktiemarknaden kommer att ligga mellan 6 och 9 procent i år. Avkastningspotentialen i USA är 6–8 procent och 7–9 procent på andra marknader utanför USA. Enskilda marknader kan avkasta betydligt mer, och det är också möjligt att uppnå en tvåsiffrig avkastning.
Fortsatt bra läge för ränteplacerare
Räntorna på alla centrala räntemarknader ligger fortfarande på klart högre nivåer än vad man har vant sig vid under de senaste 10 åren. Uppgången i de långa statsobligationsräntorna under slutet av året höjde den förväntade avkastningen ytterligare. Såvida politiken inte leder till några betydande bakslag kan man som helhet säga att utsikterna fortfarande är ljusa.
”Ränteplacerarens årsavkastning kommer i huvudsak från den löpande avkastningen på obligationerna, och då får de mer riskfyllda klasserna en viktig roll inom ränteallokeringen”, påpekar allokeringsdirektör Patrik Moring.
EMD är fortfarande ett mycket attraktivt tillgångsslag. Särskilt obligationer i lokal valuta erbjuder en stark avkastningsutsikt.
”Stabiliteten har stötts av att utländska placerares innehav varit litet, men också av en trovärdig centralbankspolitik och positiv inflationsbild. Tillväxten i EM-länderna förväntas öka i förhållande till västländerna och det finns ingen betydande obalans i de ekonomiska fundamenten”, räknar Moring upp.
Vi förväntar oss en avkastning på 2–3 procent för euroområdets statsobligationer år 2025. På euroområdets Investment Grade-obligationer med högt kreditbetyg förväntar vi oss en avkastning på 3–5 procent. På High Yield-företagsobligationer med högre risk förutspår vi en avkastning på 4–6 procent. Vi förväntar oss även att avkastningen på tillväxtmarknadernas euroskyddade statsobligationer i dollar kommer att ligga inom ett intervall på 4–6 procent. Avkastningen på tillväxtmarknadernas statsobligationer i lokal valuta är kring 5–7 procent.
Det börjar bildas köer till börsintroduktioner
Högre räntor och den högre inflationen har lett till en långsammare takt på den icke-börsnoterade marknaden. Riskkapitalplacerarna har koncentrerat sig på att förbättra lönsamheten och på att stödja värdeskapande hos de företag som finns i deras portföljer. Räntetoppen har nu passerats.
”Det förväntas att marknaden för företagsförvärv ska aktiveras i stor utsträckning under 2025, och det börjar också bildas köer till börsintroduktioner, säger direktören för Aktias alternativa placeringar, Marjo Koivisto.
Samtidigt har Private Debt-marknaden fortsatt i rekordfart. När det gäller fastighets- och infrastrukturinvesteringar verkar värdenedgången ha avstannat, och i synnerhet projekt för förnybar energi skapar tillväxtpotential på lång sikt.
Mer information:
Patrik Moring, allokeringsdirektör, tfn 050 462 4888, patrik.moring(at)aktia.fi
Anna-Liisa Rissanen, portföljförvaltare, tfn 050 468 1704, anna-liisa.rissanen(at)aktia.fi
Marjo Koivisto, direktör, alternativa placeringar, tfn 050 520 4777, marjo.koivisto(at)aktia.fi
Aktia är en finländsk kapitalförvaltare, bank och livförsäkrare som har skapat välstånd och välfärd generation efter generation redan under 200 års tid. Vi tillhandahåller våra kunder digitala tjänster i ett flertal kanaler och ger personlig service på våra verksamhetsställen i huvudstadsregionen samt i Åbo-, Tammerfors-, Vasa- och Uleåborgsregionerna. Vår belönade kapitalförvaltnings fonder säljs även internationellt. Vi sysselsätter ca 850 personer på olika håll i Finland. Aktias förvaltade kundtillgångar (AuM) uppgick 30.9.2024 till 14,3 miljarder euro och balansomslutningen till 12,0 miljarder euro. Aktias aktie noteras på Nasdaq Helsinki Oy (AKTIA). aktia.com.
Bilaga
![](https://ml-eu.globenewswire.com/media/YWIxNjhjMTYtODlhMi00YzhhLTg5ZGItYjM3MzhmYzQxMjI2LTExMDY2NTE=/tiny/Aktia-Pankki-Oyj.png)