Aggregate Media har slutfört försäljningen av sitt innehav i GreenMerc
Stockholm, 25 februari | Aggregate Media Fund XI KB (”Aggregate”) har meddelat att de sålt sitt innehav, totalt 755 500 aktier, i GreenMerc AB (publ) (”GreenMerc” eller ”Bolaget”). Beskedet bekräftades av en representant från Aggregate den 25 februari och innebär att samarbetet mellan Aggregate och GreenMerc är avslutat.
Aggregates affärsidé är att teckna aktier i utbyte mot medieutrymme som tillväxtkapital i små och medelstora företag i Sverige, Norge och Finland. Genom en större marknadsföringsbudget kan företagen växa snabbare och öka sitt värde.
För GreenMerc har detta medieutrymme har haft en betydande inverkan på att stärka varumärkeskännedomen och driva bolagets organiska tillväxt.
Arvid Börje Ramberg, vd för GreenMerc, kommenterar:
– Vi tackar Aggregate för ett givande samarbete som bidragit till att stärka både GreenMercs och Trijos varumärken och accelerera den organiska tillväxten.
GreenMerc ser nu fram emot nästa fas i bolagets expansionsresa med en stärkt marknadsposition och fortsatt fokus på innovation och lönsam tillväxt.