Acenta Group: Stark inledning på 2025 - bolaget stärker rörelsekapitalet för att möta ökad efterfrågan
Acenta Group har under första kvartalet 2025 upplevt en större efterfrågan än förväntat på Bolagets produkter. Med en preliminär omsättning på cirka 6,5 MSEK och positivt resultat ligger bolaget före plan sett till den kommunicerade målsättningen om en omsättning på cirka 35 MSEK för helåret 2025.
För att möta den ökade efterfrågan på bolagets produkter och för att kunna bygga upp varulager har Acenta Group därför ingått ett låneavtal om 5 MSEK. Lånet löper över 9 månader och har marknadsmässiga villkor.
"Vi är mycket glada över det starka mottagande våra produkter har fått under inledningen av 2025. Den ökade efterfrågan vi upplevt visar tydligt att vårt erbjudande möter ett verkligt behov på marknaden. Med en preliminär omsättning om cirka 6,5 MSEK och positivt resultat under första kvartalet ligger vi tydligt före vår tillväxtplan för året.
För att säkerställa att vi kan möta den ökade efterfrågan och fortsätta vår tillväxtresa har vi valt att stärka vår rörelsekapitalbas genom ett lån på 5 MSEK. Det gör det möjligt för oss att bygga upp lager och möta marknadens behov utan att tappa fart i utvecklingen. Vi ser mycket positivt på fortsättningen av året och arbetar fokuserat på att utveckla verksamheten i takt med efterfrågan." säger Håkan Tollefsen, vd på Acenta Group.
Rådgivare
Nordicap Corporate Finance AB är finansiell rådgivare till Acenta Group i samband med finansieringen.
För ytterligare information kontakta:
Håkan Tollefsen, vd
E-post: [email protected]
Telefon: +47 99050011
Denna information är sådan information som Acenta Group AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR). Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 8 april 2025 kl. 10:05 CET.
Om Acenta Group AB
Acenta Group är en internationell helhetsaktör inom padelbranschen. En viktig del av verksamheten inkluderar byggnation och anpassning av padelbanor tillsammans med löpande serviceavtal som ger en stabil intäktsgrund. Affärsverksamheten kompletteras genom försäljning och distribution av produkter under det egna varumärket Peliga (www.peliga.com) i kombination med distribution och försäljning av kompletterande namnkunniga varumärken. Distributionen sker främst genom den egenägda e-handelsplattformen Sport of Padel (www.sportofpadel.com). Bolaget arrangerar dessutom den internationella tävlingsserien Acenta Padel Tour (www.acentapadeltour.com) som tillsammans med Team Acenta fungerar som ett skyltfönster för de produkter och tjänster Acenta Group tillhandahåller.
Acenta Group är listat på Nasdaq First North Growth Market och aktiens handlas under kortnamnet PADEL. Certified Adviser för Acenta Group är G&W Fondkommission.