Bonusavsnitt – Exklusivt: allt om noteringen av serieförvärvaren Röko
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Podcast

Bonusavsnitt – Exklusivt: allt om noteringen av serieförvärvaren Röko

Nästa vecka förväntas serieförvärvaren Röko noteras på Stockholmsbörsen. I det här bonusavsnittet får du höra grundarna Fredrik Karlsson (vd) och Tomas Billing (ordförande) berätta om varför bolaget siktar mot börsen. Bolaget startades 2019 och investerar i högkvalitativa och hållbara nischbolag - hur ser egentligen ett sånt ut? De vill också vara eviga ägare av små- och medelstora bolag, men vad krävs egentligen för att sälja? I det här bonusavsnittent är det Aleksander som ställer frågorna.


Tänk på att det kan svänga! Att spara i fonder, aktier och andra värdepapper har över tid varit ett bra sätt att få pengar att växa, men hur det går i framtiden vet ju ingen. Det kan gå både upp och ner så det är alltså inte säkert att du får tillbaka pengarna du satte in från början.


Avanza Bank agerar distributör i den här transaktionen. Det innebär att Avanza får ersättning för att förmedla aktierna som erbjuds för teckning i noteringen.

Lyssna här
Denna källa tillämpar ofta läsvägg för sina artiklar
Bonusavsnitt – Exklusivt: allt om noteringen av serieförvärvaren Röko

Bonusavsnitt – Exklusivt: allt om noteringen av serieförvärvaren Röko

Läses av andra just nu

Om aktien Röko

Senaste nytt

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här