34 - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Podcast

34. Kronan rusar, räntan skakar – och hur ska en chardonnay egentligen smaka?

Marknaden kränger rejält, varje gång Donald Trump byter fot om tullar och handelshinder. Även Tyskland har bytt fot och ska stimulera och spendera, trots att valvinnaren Friedrich Merz kampanjat på raka motsatsen. 

När det går så här fort går börsen upp ena dagen för att rasa nästa, samtidigt som räntemarknaden visar historiskt stora rörelser. Börssurr med Mitelman & Mellqvist förblir dock en trygg hamn som dessutom ackompanjeras av ett nytt magasin. Där skriver Henrik Mitelman bland annat om Europas nya tillförsikt och om hur allt fler kanske vill kasta det amerikanska i en återvinnings-container just nu. Är det kanske till och med läge att resa en staty av Donald Trump i Bryssel, eftersom han fått en så enande effekt? Den frågan drar sig Gabriel Mellqvist till minnes ifrån ett färskt Börslunch-avsnitt.

Ordet stagflation hörs allt oftare, en ekonomisk mardrömsblandning när oron för stigande priser blandas med en orolig arbetsmarknad i USA och farhågor om en lågkonjunktur. Kanske är bankaktier en säker hamn? Eller är det till Kina man ska söka sig för avkastning, efter att Europas börser rusat i inledningen i året.

Den svenska kronan stiger i alla fall snabbt samtidigt som en jättenotering med hög prislapp närmar sig Stockholmsbörsen. Och så har det kommit in flera lyssnarbrev. Henrik Mitelman tycker vidare att Gabriel Mellqvist är för dålig på att lyssna men berömmer samtidigt för en färsk intervju med Rökos vd, börsstjärnan Fredrik Karlsson.

De är goda vänner, men tycker ofta olika, inte minst när det gäller vita viner. De förenas i sin passion för ekonomi, näringsliv och börs. Henrik Mitelman och Gabriel Mellqvist surrar om börsen varje fredag, och däremellan med de främsta svenska näringslivsprofilerna.

Lyssna här
Denna källa tillämpar ofta läsvägg för sina artiklar
34. Kronan rusar, räntan skakar – och hur ska en chardonnay egentligen smaka?

34. Kronan rusar, räntan skakar – och hur ska en chardonnay egentligen smaka?

Nyheter om Röko

Läses av andra just nu

Om aktien Röko

Senaste nytt

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här