Trump säger sig inte ha brådska att prata med Xi om tullar
USA:s president Donald Trump säger att han “inte har bråttom” att prata med Kinas president Xi Jinping.
Det fanns förväntningar om att de två skulle talas vid under tisdagen efter att ha infört tullar mot varandra, något som Trump startade.
“Vi kommer att tala med honom vid lämplig tidpunkt. Jag har ingen brådska”, sade Trump inför journalisterna i Vita huset, enligt bland andra Politico.
Trump kommenterade också Kinas svarstullar genom att säga “det är ok”.
“Vi kommer att klara oss mycket bra mot Kina och mot alla andra”, tillade han.
På måndagen uppgav Trump att om en uppgörelse med Kina inte kan nås då kommer “tullarna att vara väldigt, väldigt betydande”.
USA:s nya tullar mot Kina är på 10 procent för samtliga varor, men Trump har hotat med att höja till som mest till 60 procent. Peking i sin tur har valt att införa 15 procent tullar på utvalda produkter, däribland vissa råvaror, jordbruksutrustning och bilar.
Bifogat: https://www.politico.com/news/2025/02/04/trump-china-trade-tariff-xi-00002357