Trianon säljer fastigheter för 1,1 miljarder till storägaren Briban
Fastighetsbolaget Trianon har ingått ett överlåtelseavtal med storägaren Briban Invest om avyttring av fastigheter med ett fastighetsvärde om 1,1 miljarder kronor.
Vederlag för avyttringen sker genom indragning av högst 16 miljoner av Bribans B-aktier i bolaget, vilket motsvarar ett sammantaget värde om 352 miljoner kronor. Det sker dels genom en kontant köpeskilling om cirka 70 miljoner kronor samt övertagande av lån.
Beslut i frågan avser fattas på en extra bolagsstämma 25 mars.
"Vidare har Trianon informerats om att Briban idag har ingått avtal avseende överlåtelse av 2 000 000 B-aktier i Bolaget samt att Bolagets A-aktieägare avser att omvandla A-aktier i Bolaget till B-aktier", heter det.
"Trianons styrelse och Briban har identifierat ett antal fastigheter i Trianons fastighetsportfölj som bedöms passa bättre i Bribans ägo, särskilt i ljuset av det offentliga uppköpserbjudande som Briban nyligen offentliggjort till aktieägarna i Sydsvenska Hem".
Briban Invest ägs av Jan Barchan och är näst största ägare i Trianon efter Olof Andersson.