Thule backar på sänkt råd från SEB
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Thule backar på sänkt råd från SEB

Thule backar på sänkt råd från SEB

Svagare konsumentförtroende i den viktiga amerikanska marknaden leder till att SEB sänker rekommendationen för fritidsproduktbolaget Thule till behåll (köp). Riktkursen sänks till 345 kronor (400).

Aktien backar 2,6 procent till kursen 312,80 kronor.

"Vi förväntar oss att Thule kommer att fortsätta överträffa marknaderna. Men svagare konsumentförtroende i USA och fortsatt dämpad produktion bland europeiska husvagnstillverkare förväntas hämma marknadstillväxten, vilket gör Thules senaste tillväxtinvesteringar dyra och sätter tak för en marginalåterhämtning", skriver SEB i en analys.

Nedåtrisker är en fortsatt nedgång i konsumentförtroendet, skriver SEB.

"Riskerna på uppsidan inkluderar en starkare återhämtning i Europa, framgångar inom nya kategorier som överträffar våra förväntningar och förbättrade RV-marknader som historiskt sett har varit volatila."

Nyhetsbrev