Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

T-Mobile

T-Mobile utreder uppgifter om dataintrång - kan påverka över 100 miljoner användare

Amerikanska mobiloperatören T-Mobile kan ha drabbats av att stort hackerintrång. Enligt Motherboard försöker hackers sälja data om över 100 miljoner användare.

"Vi är medvetna om påståendena som gjorts på ett underground-forum och har aktivt undersökt deras giltighet. Vi har för närvarande ingen ytterligare information att dela", uppger T-Mobile i ett mejl till The Verge.

Efter att ha granskat data rapporterade Motherboard att det verkar stämma att någon tagit data från T-Mobiles servrar som inkluderade personnummer, namn, adresser och körkortsinformation.

Största ägare i T-Mobile är Deutsche Telekom.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Deutsche Telekom

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Deutsche Telekom

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt