Spotlight byter handelssystem till Nasdaqs Inet Nordic den 1 februari
![Spotlight byter handelssystem till Nasdaqs Inet Nordic den 1 februari](https://img.borskollen.se/news/stocks/getty-images-eAHRo79nKls-unsplash.jpg)
Spotlight Stock Market meddelar att handeln från och med den 1 februari kommer att ske genom Nasdaqs handelssystem Inet Nordic. Datum är i linje med vad som tidigare kommunicerats.
Bytet uppges ge möjlighet till än mer handel med aktierna på Spotlight, både i Norden och internationellt.
"Genom att gå över till Inet Nordic får praktiskt taget alla banker i Norden och övriga Europa teknisk möjlighet att handla aktier på Spotlight Stock Market, vilket kan bidra till ökad likviditet för aktierna. Dessutom får vi själva en utökad flexibilitet i vad vi kan erbjuda, säger Spotlight Stock Markets vd Anders Kumlin i ett pressmeddelande.
För de noterade bolagen kommer bytet inte att leda till några extra kostnader, skriver Spotlight.