Smoltek Hydrogen och Heraeus i strategiskt samarbete för effektivare vätgasproduktion
![Smoltek Hydrogen och Heraeus i strategiskt samarbete för effektivare vätgasproduktion](https://img.borskollen.se/news/industrials/industry_13.jpg)
Nanoteknikbolaget Smolteks dotterbolag Smoltek Hydrogen och Heraeus Precious Metals ingår ett strategiskt samarbete för att optimera användningen av iridium i PEM-elektrolysörer, vilket möjliggör mer vätgasproduktion per gram iridium. Det framgår av ett pressmeddelande.
Samarbetet fokuserar på att utveckla porösa transportelektroder (PTE) med extremt låg iridiumhalt genom innovativa beläggningsmetoder och avancerade katalysatorblandningar.
Avtalet genererar inga direkta intäkter och är icke-bindande, men ses som en viktig möjlighet för Smoltek Hydrogen att stärka sin marknadsposition.
- Genom att kombinera vår nanostrukturteknologi med Heraeus expertis inom avancerade materialblandningar för ädelmetallkatalysatorer, strävar vi efter att ytterligare tänja gränserna för maximalt utnyttjande av iridium i PEM-elektrolysörer. Detta möjliggör en mer kostnadseffektiv och hållbar produktion av grön vätgas, säger Ellinor Ehrnberg, vd för Smoltek Hydrogen.