Slacks vd slutar ett år efter Salesforce uppköp
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Slacks vd slutar ett år efter Salesforce uppköp

Slacks vd slutar ett år efter Salesforce uppköp

Kommunikationsplattformen Slacks grundare och vd Stewart Butterfield lämnar bolaget. Det rapporterar CNBC med hänvisning till källor. Salesforce har bekräftat uppgifterna.

Förutom Butterfield kommer också Slacks produktchef Tamar Yehoshua och Jonathan Prince, senior vice president för marknadsföring, varumärke och kommunikation, att sluta enligt samma uppgiftslämnare.

Det är oklart varför Butterfield lämnar. Till de anställda skrev han på Slack att han kommer ägna mer tid åt familjen och fokusera på hälsan, enligt uppgift. Butterfield ersätts av Lidiane Jones, chef för digital experience clouds på Salesforce.

Slack köptes upp av Salesforce för 27 miljarder dollar förra året. Salesforce meddelade själva för några dagar sedan att dess ena vd Bret Taylor skulle stiga åt sidan bara ett år efter att ha befordrats till rollen. Det innebär att Marc Benioff nu är kvar ensam som vd och ordförande för Salesforce.

https://www.cnbc.com/2022/12/05/slack-ceo-stewart-butterfield-leaving-salesforce-two-years-after-deal.html

Nyhetsbrev

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här