Saniona väntar på potentiellt godkännande av tesofensin för fetma i Mexiko i 1H 2025 - vd

Forskningsbolaget Sanionas vd Thomas Feldthus presenterade bolaget vid Life Science-dagen i Göteborg på onsdagen.
Saniona arbetar med modulering av jonkanaler för behandling av epilepsi och andra neurologiska sjukdomar. Sanionas epilepsi-pipeline inkluderar SAN2219 som riktar sig mot akuta repetitiva anfall och SAN2355, som behandlar refraktära fokala anfall. Utöver epilepsi har Saniona fyra kliniska program som är redo för samarbeten.
Tesofensin för fetma är Sanionas mest avancerade kandidat och är licensierad till Medix i Mexiko och Argentina. Saniona väntar på potentiellt slutligt godkännande för lansering av fetmabehandling i Mexiko under första halvåret 2025, säger Thomas Feldthus.
Tesomet är redo för fas 2b och riktar sig mot sällsynta ätstörningar, medan SAN903 är redo för fas 1 i inflammatorisk tarmsjukdom och SAN2465 är klar för preklinisk utveckling för svår depressiv sjukdom.
Sanionas partners är Acadia Pharmaceuticals, Boehringer Ingelheim, Productos Medix, Astronautx och Cephagenix.
Saniona har en stark kassa med likvida medel på 303 miljoner kronor vid årsskiftet. Bolaget har dessutom under våren lösen av teckningsoptioner TO4 som kan tillföra ytterligare kapital.
I fjärde kvartalet 2024 ingick bolaget ett globalt licensavtal med Acadia Pharmaceuticals rörande SAN711 som befinner sig i fas 1.
Avtalet med Acadia säkrar finansiering för att ta tre interna program; SAN2355, SAN2219 och SAN2465 vidare till start av fas 2.