Rivian genomför en andra neddragning - 6 procent får gå
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Rivian genomför en andra neddragning - 6 procent får gå

Rivian genomför en andra neddragning - 6 procent får gå

Elbilsbolaget Rivian, som backas av Amazon, genomför ett andra neddragningsprogram. Totalt kommer 6 procent av personalstyrkan få lämna tech-bolaget, rapporterar flera medier däribland Wall Street Journal.

I ett meddelande till de anställda som skickades på onsdagen uppgav vd RJ Scaringe att Rivian planerar att skära ner ytterligare 6 procent av sin personalstyrka, ett besked som speglar en nedskärning av samma storlek som gjordes förra sommaren. Åtgärden sker som ett svar på inflationstryck och ett osäkert ekonomiskt klimat.

Rivian-chefen uppger också att bolaget måste prioritera produktion av fordon.

Rivian har cirka 14 000 anställda. Aktien har gått mycket svagt det senaste året efter en rad bakslag och fortsatta förluster.

https://www.wsj.com/articles/rivian-initiates-a-second-round-of-layoffs-cutting-6-of-workforce-11675272668

Nyhetsbrev