Ratos byggbolag ska bygga nya Stockholms konstnärliga högskola
Bolagsgruppen Ratos-ägda SSEA, som ingår i den nybildade byggkoncernen Sentia, har fått i uppdrag av fastighetsbolaget Atrium Ljungberg och i samarbete med Stockholms konstnärliga högskola, SKH, att bygga den nya fastighet där högskolan ska ha sin verksamhet i framtiden. Det framgår av ett pressmeddelande.
Byggnaden, som blir 36 000 kvadratmeter och uppförs i totalentreprenad i samverkan, kommer att uppföras i Slakthusområdet i Stockholm och beräknas stå klar 2030.
Kontraktet för Fas 1 signerades den 4 februari och första spadtaget beräknas tas under 2026. Projektet kommer byggas intill 3Arena (före detta Tele2 Arena) och det framtida Evenemangstorget, som kommer förbinda Slakthusområdet med Globenområdet.