Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Qlucore

Qlucore erhåller bidrag om 5,1 miljoner kronor från EU - ska utveckla cancerdiagnostik

Mjukvarubolaget Qlucore har, tillsammans med tyska Heidelberg University Hospital, erhållit bidrag om motsvarande 5,1 miljoner kronor från EU för att att finansiera utvecklingen av AI-baserad mjukvara som ska förbättra diagnostik av lungcancer.

Det framgår av ett pressmeddelande.

– Vi är stolta över att Eurostar efter sin tuffa granskning kommit fram till att Qlucore Diagnostics kan spela en viktig roll i framtidens cancervård genom att underlätta en mer specifik och exakt cancerbehandling. Tillsammans med Heidelberg University Hospitals medarbetare har vi goda förutsättningar att bidra till en bättre cancervård som i förlängningen syftar till att rädda fler liv, säger vd Carl-Johan Ivarsson.

Qlurcore är noteringsaktuella på Nasdaq First North någon gång i november.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Qlucore

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Qlucore

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt