Penser räknar med en snittillväxt på 50 procent för Candles Scandinavia
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Penser räknar med en snittillväxt på 50 procent för Candles Scandinavia

Penser räknar med en snittillväxt på 50 procent för Candles Scandinavia

Erik Penser Bank tror att ljustillverkaren Candles Scandinavia kommer växa med 50 procent i snitt de kommande fyra åren. Samtidigt upprepas det motiverade värdet på 114-116 kronor i en färsk uppdragsanalys.

"Candles kommer att påbörja bygget av en ny doftljusfabrik i höst och den väntas stå klar i slutet av 2023. Produktionskapaciteten kommer då att femdubblas, vilket kommer eliminera dagens produktionsflaskhalsar, säkerställa en uthållig stark organisk tillväxt och en avsevärt förbättrad lönsamhet", skriver Penser i en kommentar.

I det andra kvartalet uppgick Candles omsättning till 41,8 miljoner kronor, vilket var en ökning på 134,8 procent jämfört med föregående år. Samtidigt vände bolaget till vinst med ett rörelseresultat på 1,7 miljoner kronor (-5,1).

Candles Scandinavias aktie har idag sjunkit med 4,5 procent på börsen.

Nyhetsbrev