Penser: Mavens förlängda avtal med Telenor bör innebära viss tillväxt i år
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Penser: Mavens förlängda avtal med Telenor bör innebära viss tillväxt i år

Penser: Mavens förlängda avtal med Telenor bör innebära viss tillväxt i år

Penser Access by Carnegie skriver att teknikbolaget Maven Wireless förlängda avtal med Telenor bör innebära viss tillväxt under 2025. Det framgår av en färsk uppdragsanalys.

"Om Maven säljer till Telenor för en tredjedel av ramavtalets uppskattade kontraktsvärde innebär det troligtvis viss tillväxt under 2025e jämfört med 2024e. Annars bedömer vi att detta avtal främst innebär att Maven bibehåller en stabil försäljningsnivå till en befintlig kund", heter det.

Penser behåller sina prognoser oförändrade om en tillväxt om 19 procent för helåret eftersom man anser att den eventuella tillväxten redan är inkluderad i prognoserna. Avtalet ses som en riskminimering för prognoserna.

Nyheter om Maven Wireless

Nyhetsbrev

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här