Novo Nordisk har seglat upp som största börsbolag i Europa - BN
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Novo Nordisk har seglat upp som största börsbolag i Europa - BN

Novo Nordisk har seglat upp som största börsbolag i Europa - BN

Danska läkemedelsjätten Novo Nordisk var för en kort stund på fredagen Europas mest värdefulla börsbolag, rapporterar Bloomberg News.

Bolaget nådde ett marknadsvärde på drygt 421 miljarder dollar, motsvarande 4 622 miljarder kronor, tillräckligt för att gå om franska lyxmodejätten LVMH. Samma LVMH var tidigare i år första europeiska bolag att passera ett marknadsvärde på 500 miljarder dollar.

Att Novo Nordisk kan mäta sig med LVMH beror på att aktien rusat över 35 procent i år på framgångarna med viktminskningsläkemedlet Wegovy och diabetesläkemedlet Ozempic.

Dagens industri har tidigare uppmärksammat Novo Nordisks framgångar och hur marknadsvärdet överstigit det för de tio största bolagen på Stockholmsbörsens storbolagslista gemensamt.

Nyhetsbrev