Kinesiska techjättar backar på böter och avnoteringsrisk i USA

Kinesiska techjättar faller rejält på Hongkongbörsen under måndagen. Det sker i spåren av böter från Peking samt risken för avnotering i USA efter fortsatt svåra förhandlingar mellan Washington och Peking över de kinesiska bolagens redovisning.
Peking bötfällde bland annat Alibaba och Tencent för att inte ha följt anti-monopolregler vid offentliggörande av transaktioner. Alibaba tappar mer än 4 procent medan Tencent retirerar över 3 procent.
Förutom Pekings fortsatt tuffa hållning mot techbolagen pressas sektorn ytterligare av uppgifter från Bloomberg News om förhandlingar kopplade till kinesiska bolag noterade i USA.
Amerikanska och kinesiska myndighetsanställda har under senaste veckan förhandlat om vad som behöver göras för att skydda cirka 200 kinesiska bolag noterade i USA att slippa en avnotering. Bolagen hotas av detta till följd av otillräcklig transparens i redovisningen, vilket är ett brott mot amerikanska redovisningsregler. Enligt Bloombergs uppgifter är ett av de största hindren i förhandlingarna revisorernas redigeringar av dokumenten.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-08/us-china-talks-over-delisting-stocks-hinge-on-redacted-audits#xj4y7vzkg