Interimsdata för studie med Orions inhibitor ODM-208 publicerad
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Interimsdata för studie med Orions inhibitor ODM-208 publicerad

NEJM Evidence har publicerat interimsdata för den första delen av fas 1/2-studien Cypides med finländska läkemedelsbolaget Orions inhibitor ODM-208 för behandling av patienter med metastaserad kastrationsresistent prostatacancer, mCRPC. Totalt deltog 92 patienter i studien.

Studieresultatet tyder på att ODM-208 tydligt hämmar all biosyntes av steroidhormoner med observerad antitumöraktivitet i en kraftigt förbehandlad mCRPC-population, särskilt hos patienter med mutationer i AR LBD. Det framgår av ett pressmeddelande.

AR LBD är en förkortning för “androgen receptor gene” respektive “ligand-binding-domain”.

"Dessa resultat stödjer den fortsatta betydelsen av hormonbaserade behandlingar och potentialen hos ODM-208 i prostatacancer, även hos tungt behandlade patienter med avancerad sjukdom. Ytterligare data visar också lovande förbättringar i hanteringen av den behandlingsrelaterade binjurebarksinsufficiensen. Vi ser fram emot att få ytterligare data från den senare delen av studien, både från AR LBD-positiva och -negativa patienter”, skriver bolaget.

Nyheter om Orion

Nyhetsbrev

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här