Fed kan sänka räntan i mars enligt Morgan Stanley
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Fed kan sänka räntan i mars enligt Morgan Stanley

Fed kan sänka räntan i mars enligt Morgan Stanley

Investmentbanken Morgan Stanley bedömer att en räntesänkning från amerikanska centralbanken Federal Reserve, Fed, i mars fortfarande är möjlig efter att den underliggande inflationen blev lägre än väntat. Det rapporterar Investing.

Den så kallade kärninflationen steg med 0,2 procent i december jämfört med föregående månad, vilket var under ekonomernas prognos på 0,3 procent. Samtidigt visar stark detaljhandelsdata och en stabil arbetsmarknad att ekonomin är motståndskraftig.

Morgan Stanleys analytiker har nu sänkt sin prognos för PCE-inflationen, ett av Feds viktigaste mått, med fyra baspunkter efter veckans ekonomiska statistik.

Bifogat: https://www.investing.com/news/economy-news/the-door-to-a-fed-cut-in-march-remains-open-morgan-stanley-says-3818507

Nyhetsbrev

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här