EmbeddedArt ökar omsättning - resultatet tyngs av engångskostnader
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

EmbeddedArt ökar omsättning - resultatet tyngs av engångskostnader

EmbeddedArt ökar omsättning - resultatet tyngs av engångskostnader

Försvarsindustribolaget EmbeddedArt ökade omsättningen men minskade resultatet i det fjärde kvartalet. Resultatet tyngs av engångskostnader och justerat för detta redovisades en vinst, enligt vd Lars Tegborg.

Omsättningen steg 48,0 procent till 18,2 miljoner kronor (12,3).

Ebitda-resultatet blev -11,1 miljoner kronor (2). Rörelseresultatet blev -10,3 miljoner kronor (1,9).

Resultatet efter skatt blev -10,9 miljoner kronor (1,9). Styrelsen föreslår att resultatet balanseras i ny räkning.

"Fjärde kvartalet var ett starkt kvartal för alla bolag inom hela EmbeddedArt-koncernen där samtliga bolag har ett positivt ebitda och positivt rörelseresultat för det fjärde kvartalet. Koncernen visar nu också på ett positivt resultat om man bortser från noteringsrelaterade kostnader av engångskaraktär i samband med genomfört omvänt förvärv", uppger vd Lars Tegborg i rapporten.

EmbeddedArt har lagt kraft och resurser för att samordna den nya koncernen både organisatoriskt och redovisningsmässigt.

"Koncernen har nu goda förutsättningar att i framtiden göra bra resultat och växa. För att öka tillväxttakten inom försvarsområdet arbetar styrelsen aktivt med att identifiera bolag som kan vara lämpliga uppköpskandidater och därmed öka omsättningen genom förvärv", uppger Tegborg.

Produktframtagningen av ny sensorteknik till Försvarsmakten fortskrider enligt plan

EmbeddedArt, MkrQ4-2024Q4-2023Förändring
Nettoomsättning18,212,348,0%
Ebitda-11,12
Ebitda-marginal16,3%
Rörelseresultat-10,31,9
Rörelsemarginal15,4%
Nettoresultat-10,91,9

Nyhetsbrev