Eli Lilly höjer utdelningen med 15 procent, återköpsprogram på 15 miljarder dollar
![Eli Lilly höjer utdelningen med 15 procent, återköpsprogram på 15 miljarder dollar](https://img.borskollen.se/news/healthcare/healthcare_1.jpg)
Amerikanska läkemedelsbolaget Eli Lilly höjer utdelningen med 15 procent till 1,50 dollar per aktie, jämfört med tidigare 1,30 dollar per aktie. Utdelningen hamnar därefter på 6,00 dollar per aktie i årstakt, vilket motsvarar en direktavkastning på 0,7 procent.
Det är sjunde året i rad som utdelningen höjs med 15 procent, skriver bolaget i ett pressmeddelande. Det är också tolfte året i följd som utdelningen höjs.
Bolaget aviserar även ett nytt återköpsprogram på 15 miljarder dollar som väntas pågår i tre år.
Det föregående återköpsprogrammet på 5 miljarder dollar slutfördes i fjärde kvartalet i år.
Eli Lilly grundades 1876 och har sitt huvudkontor i Indianapolis i delstaten Indiana. Bolaget har 43 000 anställda och ett börsvärde på 723 miljarder dollar