Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Cykliska aktier bidrog positivt - Norron Alpha ökade 1,1 procent i augusti

Fonden Norron Alpha steg 1,1 procent i augusti. Sedan årsskiftet har fonden minskat 3,4 procent. Det framgår av en månadsrapport skriven av ansvarig förvaltare Gustaf Sjögren.

Sjögren skriver att teknikaktier var de bästa under månaden, men att även cykliska aktier började prestera i samband med att världen öppnar upp igen.

Enligt Sjögren är sparandet bland konsumenter stort just nu, speciellt i USA. Det ser han som ett tecken på att ekonomin kan ta fart igen när arbetslösheten har gått ner.

Positiva bidragsgivare för månaden var Volvo, Hexagon, Electrolux, Stora Enso och Investor.

Negativa bidragsgivare för månaden var Atlantic Sapphire, AstraZeneca, Pexip, Balder och Neles.

Vid månadsskiftet var fondens största innehav Volvo AB, Atlas Copco A, Hexagon B, Investor B och Essity B.

Norron Alpha, %augusti, 2020
Fond MM, förändring i procent1,1
Fond i år, förändring i procent-3,4

Joel Andersson
Nyhetsbyrån Finwire

Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien AstraZeneca

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt