Combinedx-bolagen Absfront och Redway går samman
It-konsultbolaget Combinedx meddelar att dess två bolag Absfront och Redway har slutfört sitt samgående. Det kombinerade bolaget kommer att verka under Absfront-namnet.
Fusionen beskrivs som ett strategiskt steg där man kombinerar Absfronts tekniska expertis med Redways djupa verksamhetskunnande inom kundservice, kundupplevelser och kommunikation.
"Vi ser en tydlig ökning i efterfrågan på lösningar som kombinerar teknik och verksamhetskunnande för att skapa maximal effekt inom kundrelationer och effektivisering av arbetssätt. Genom att slå ihop våra styrkor blir vi den största och mest kompletta leverantören med lokal expertis i Sverige inom just dessa områden", säger Sebastian Merlöv, vd för Absfront.