Bonavas villkor för inlösen av obligationer uppfyllda
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Bonavas villkor för inlösen av obligationer uppfyllda

Bonavas villkor för inlösen av obligationer uppfyllda

Bostadsutvecklaren Bonava meddelar att villkoren för dess fulla inlösen av utestående gröna obligationer 2020/2027 har uppfyllts.

Inlösen var villkorat av ett framgångsrikt utfall från Bonavas emission av nya seniora säkerställda gröna obligationer, samt att bolaget var tillfreds med villkoren för att ändra sitt befintliga finansieringspaket för att tillgodose de nya obligationerna kommer att uppfyllas senast den 11 mars.

Då dessa villkor nu är uppfyllda kommer inlösen att ske den 11 mars. Varje innehavare kommer att betalas inlösenpriset, tillsammans med upplupen och obetald ränta.

Efter fullföljande av inlösen kommer alla befintliga obligationer på 960 miljoner kronor att ha blivit återköpta i enlighet med återköpserbjudandet som offentliggjordes förra månaden eller inlösta.

Nyhetsbrev