Alltainer kommer att placera 24 boendecontainer i Norrland
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Alltainer kommer att placera 24 boendecontainer i Norrland

Sjöcontainerbolaget Alltainer kommer att placera 24 boendecontainer i Norrland under det första kvartalet nästa år. Detta motsvarar 48 lägenheter och containerna kommer att stå på arrenderad mark.

Hyresintäkterna kan uppgå till drygt 4 miljoner kronor per år. Byn väntas stå i fem år med möjlighet till förlängning. Lägenheterna hyrs ut till byggarbetare kopplade till närliggande fabriksbyggen.

"Beslutet om att genomföra denna etablering är en naturlig följd av Alltainers långsiktiga bearbetning av denna marknad. Detta har gett oss en bra insikt i de ekonomiska möjligheter som erbjuds i samband med uthyrning av arbetarbostäder i Norrland. När vi fick möjlighet att arrendera mark på attraktiv plats blev beslutet om etablering enkelt. Denna etablering blir ett bra skyltfönster för oss eftersom vi då kan visa produkten, affärsidén och samtidigt presentera en lönsam kalkyl mm för uthyrningsföretag. Genom denna etablering förväntar vi oss att öka vår försäljning i Norrland väsentligt, och samtidig tjäna pengar på uthyrningen - precis som våra kunder", säger Jakob Kesje i en kommentar.

Nyheter om Alltainer

Nyhetsbrev

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här