Uppgifter: EU-tullar på korv och diamanter

EU-kommissionen föreslår 25-procentiga tullar på en stort antal amerikanska varor, men inte till det värde som tidigare aviserats. Detta enligt ett dokument som nyhetsbyrån Reuters har tagit del av.
I dokumentet framgår att bourbon, vin och mejeriprodukter plockats bort från den lista som kommissionen lade fram som förslag i mars. Däremot ska det införas tullar mot bland annat diamanter, korv, nötter, sojabönor och tandtråd.
Ett tidigare bud gjorde gällande att EU skulle införa tullar till ett värde om 26 miljarder euro, för att matcha stål- och aluminiumtullarna som infördes i början av mars. Sedan dess har USA:s president Donald Trump flaggat för ytterligare tullar, men som ännu inte trätt i kraft.
Men värdet i EU-kommissionens nya förslag når inte upp till 26 miljarder euro. Anledningen är, enligt handelskommissionär Maros Sefcovic, att man lyssnat på och tagit till sig av medlemsländernas åsikter.
Något beslut är inte taget. En del av tullarna är tänkta att börja gälla den 16 maj, andra först den 1 december.
Källa: TT