Trumps ståltullar införda – EU svarar
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Trumps ståltullar införda – EU svarar

Trumps ståltullar införda – EU svarar

USA:s president Donald Trumps tullar på 25 procent på stål och aluminium har nu trätt i kraft. EU svarar med flera motåtgärder – bland annat med tullar på sprit, båtar och motorcyklar från USA.

Klockan fem på onsdagsmorgonen svensk tid, när klockan slog midnatt i Washington, började tullarna att gälla. De drabbar alla länder och kan bli ett hårt slag mot såväl svenska som europeiska företag.

"Som svar lanserar kommissionen en rad motåtgärder för att skydda europeiska företag, arbetstagare och konsumenter från effekterna av dessa omotiverade handelsrestriktioner", skriver EU-kommissionen i ett pressmeddelande.

Totalt 26 miljarder euro av EU:s export omfattas av de amerikanska tullarna, vilket motsvarar cirka fem procent av unionens totala varuexport till USA, konstaterar EU. Notan för amerikanska importörer uppgår till 6 miljarder euro.

Bourbon och motorcyklar

Som svar återinför EU tullar på amerikanska varor som båtar, motorcyklar och bourbon – samma som användes 2018 och 2020, då som svar på Trumps stål- och aluminumtullar under hans första mandatperiod.

Men denna gång är de amerikanska tullarna kraftigare. EU avser därför att införa ytterligare motåtgärder för att säkerställa att det totala värdet av motåtgärderna motsvarar de amerikanska.

Ett nytt paket ska därför stakas ut under en två veckor lång samrådsprocess, för att säkerställa att rätt produkter inkluderas i de nya motåtgärderna.

De återinförda motåtgärderna träder i kraft 1 april och det nya paketets väntas vara klart i mitten av april.

Handelskriget trappas upp

Trump tillkännagav importtullarna i februari. Inga undantag har sedan dess beviljats.

President Trump har tidigare varnat för ytterligare tullar gentemot EU och Sverige, på "bilar och alla andra saker" och den 2 april väntas någon form av besked.

Osäkerhet kring Trumps handelskrig och oro för att de skulle kunna tippa världens största ekonomi in i en lågkonjunktur har också präglat finansmarknaderna de senaste dagarna, med kursras på ledande index på Wall Street i veckan.

På tisdagen hettade det till ordentligt mellan USA och Kanada, då Trump hotade med dubbla procentsatsen, 50 procent, på kanadensiskt stål och aluminium. Men Trump drog tillbaka hotet, sedan kanadensiska provinsen Ontario gått med på att pausa en avgift på 25 procent på elpriset för 1,5 miljoner hushåll och företag i de amerikanska gränsdelstaterna Minnesota, New York och Michigan.

Källa: TT

Nyhetsbrev