Trump: Inga undantag från införda tullar – i stället väntas nya
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Trump: Inga undantag från införda tullar – i stället väntas nya

Trump: Inga undantag från införda tullar – i stället väntas nya

USA:s president Donald Trump har meddelat att de nyligen införda 25-procentiga tullarna på stål och aluminium kommer att gälla utan undantag. Dessutom planeras ytterligare tullar som svar på andra länders avgifter. Detta enligt nyhetsbyrån Reuters.

  • Inga undantag för 25-procentiga tullar på stål och aluminium.
  • Sektorsvisa och ömsesidiga tullar införs den 2 april.
  • Tullarna riktar sig särskilt mot fordonsindustrin.

Enligt Finwire rapporterar Reuters att USA:s president Donald Trump har bekräftat att inga undantag kommer att göras för de 25-procentiga tullarna på stål och aluminium.

Ömsesidiga tullar införs snart

Den 2 april kommer USA att införa ytterligare tullar som svar på andra länders avgifter, särskilt inom fordonsindustrin. Trump klargjorde att dessa tullar kommer att vara både sektorsvisa och ömsesidiga.

I vissa fall båda. De tar betalt av oss, och vi tar betalt av dem. Sedan, utöver det, på bilar, på stål, på aluminium, kommer vi att ha några ytterligare. Donald Trump, enligt Reuters

Fokus på fordonsindustrin

De nya tullarna kommer inte bara att påverka stål och aluminium, utan även fordonsindustrin. Genom att införa dessa åtgärder hoppas Trump att USA kan jämna ut de handelsobalanser som han menar finns mellan USA och andra länder.

Kritik och konsekvenser

Trumps beslut att införa dessa tullar har fått kritik både inhemskt och internationellt. Många bedömare varnar för potentiella handelskrig och ökade kostnader för amerikanska konsumenter. Det återstår att se hur dessa åtgärder kommer att påverka den globala ekonomin.

Nyhetsbrev