Tesla tvingas "återkalla" nästan 700 000 bilar
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Tesla tvingas "återkalla" nästan 700 000 bilar

Tesla tvingas "återkalla" nästan 700 000 bilar

Tesla har meddelat att de kommer att "återkalla" cirka 694 000 fordon i USA. Anledningen är ett problem med däcktrycksövervakningen som kan leda till farligt lågt däcktryck. Felet berör vissa modeller av Model 3, Y och Cybertruck.

  • Tesla återkallar 694 000 bilar i USA.
  • Problem med däcktrycksövervakning kräver åtgärd.
  • Mjukvaruuppdatering löser problemet på distans.

Enligt en rapport från Reuters har Tesla beslutat att återkalla flera av sina fordon i USA. Detta på grund av ett fel i däcktrycksövervakningssystemet som kan leda till att föraren inte varnas vid lågt däcktryck, vilket i sin tur kan öka risken för olyckor.

Fjärråtgärd genom mjukvaruuppdatering

Problemet påverkar specifikt vissa exemplar av Model 3, Y och Cybertruck. Tesla planerar att lösa detta genom en fjärrstyrd mjukvaruuppdatering, vilket innebär att ägarna inte behöver besöka en verkstad för att få problemet åtgärdat.

Under tredje kvartalet hade Tesla totalt cirka 1,9 miljoner återkallelser i USA. Alla dessa återkallelser kunde hanteras på distans med hjälp av mjukvaruuppdateringar, en strategi som företaget fortsätter att använda för sin senaste återkallelse.

Teslas strategi och påverkan

Vi på Börskollen noterar att detta är en del av Teslas strategi där dom hanterar tekniska problem genom mjukvaruuppdateringar, vilket minskar behovet av fysiska ingrepp. Tesla är kända för sin innovativa användning av teknologi i sina produkter.

Elon Musk, Teslas VD, har tidigare uttryckt vikten av att snabbt kunna hantera problem via mjukvaruuppdateringar för att minimera påverkan hos kunderna.

Teslas marknadsnärvaro

Aktien är populär bland svenska investerare med 75 700 ägare hos Avanza och 53 404 hos Nordnet, enligt vår senaste mätning.

Nyhetsbrev