Svenskarna ratar resor till USA
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Svenskarna ratar resor till USA

Svenskarna ratar resor till USA

Det svenska intresset för att resa till amerikanska resmål tappar stadigt mark sedan årsskiftet, uppger resebolag till Göteborgs-Posten.

Resebyrån Ticket uppger att bokningarna generellt har minskat 21 procent från december till mars, jämfört med samma period i fjol. Men, bara under perioden januari-februari är motsvarande minskning närmare 30 procent.

– Den här minskningen kan bero på en kombination av olika saker: det politiska läget, valutan och höga kostnaderna förenade med att resa till USA, säger Tiyoneh Jah, kommunikationsansvarig på Ticket, till tidningen.

Den största procentuella minskningen ses för bokningarna till Los Angeles – hela 45 procent. Enligt Tiyoneh Jah kan det också ha att göra med att området under den senaste tiden drabbats svårt av skogsbränder.

Researrangören Rolfs flyg och buss – som årligen gör omkring 100 gruppresor till USA – har drabbats än hårdare.

– Ungefär 50 procent har fallit bort jämfört med vad det borde vara. Och det man kan se är att raset har kommit nu i februari, speciellt de senaste två veckorna. De har varit katastrofala, säger vd Emanuel Karlsson som även han ser det politiska läget som en orsak till färre bokningar till USA.

Källa: TT

Nyhetsbrev