Svagt upp för svensk BNP

Sveriges ekonomi fortsätter att stärkas, med en ökning av bruttonationalprodukten (BNP) i november som följer den oväntat starka tillväxten i oktober. En huvudkomponent i denna tillväxt är den fortsatta förstärkningen av varuhandelsnettot, enligt Statistikmyndigheten SCB.
- Sveriges BNP ökade med 0,2 procent i november, jämfört med föregående månad, och 0,9 procent jämfört med samma tidpunkt föregående år.
- Fortsatt starkt varuhandelsnetto är en huvudfaktor bakom tillväxten, med en minskning av varuimporten som en bidragande faktor.
- BNP-indikatorn ger en tidig bild av BNP-utvecklingen för en viss månad, baserat på ett begränsat och preliminärt underlag.
Svensk BNP växte med 0,2 procent i november, säsongsrensat och jämfört med föregående månad, enligt SCB:s BNP-indikator. Jämfört med november i fjol steg BNP med 0,9 procent.
Fortsatt starkt varuhandelsnetto
”BNP ökade en aning i november där en förklaring var en fortsatt förstärkning av varuhandelsnetto vilket den här månaden framför allt drevs av en svagare varuimport,” säger Mattias Kain Wyatt, nationalekonom på SCB, i en kommentar.
Detta rapporterar di.se om.
BNP-indikatorn
BNP-indikatorn, som bygger på ett mer begränsat och preliminärt underlag än de kvartalsvisa beräkningarna, beskrivs ge en tidig bild av BNP-utvecklingen för en viss månad. För oktober visade BNP-indikatorn en tillväxt på 1,0 procent på månadsbasis och 0,2 procent i årstakt.